Bilek güreşi sporcularında Palmaris longus kası ve anatomik varyasyonlarının performans üzerine etkisinin incelenmesi: Diyarbakır ili örneği
A study on the impact of Palmaris longus muscle and its anatomical variations on performance in arm wrestling athletes: The case of Diyarbakır province
- Tez No: 998900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sports, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bilek güreşi sporcularında musculus palmaris longus (PL) kasının varlığı veya yokluğunun kavrama kuvveti ve performans üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, Diyarbakır'da faaliyet gösteren çeşitli spor kulüplerinden aktif olarak antrenman yapan 7 kadın ve 24 erkek olmak üzere toplam 31 lisanslı bilek güreşçisi gönüllü olarak katılmıştır (yaş ort. 21,87 ± 5,77 yıl; vücut ağırlığı ort. 78,55 ± 16,21 kg; boy ort. 177,45 ± 8,21 cm). Sporcuların 15'inde her iki kolda da PL kası bulunurken, 14 sporcuda her iki kolda da PL kası yoktu. Bir sporcuda sağ kolda PL kası yokken solda mevcut, diğer bir sporcuda ise sağ kolda mevcut olup solda yoktu. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra vücut ağırlığı (InBody 570) ve boy ölçümü (Mesilife JSA 180) cihazları ile ölçülmüştür. PL kasının varlığı Schaeffer's testi ve ultrasonografi (USG) ile belirlenmiştir. El kavrama kuvveti ölçümleri elektronik el dinamometresi (EH 108) ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel analizler sonucunda, USG'de sağ PL kası bulunan sporcuların kavrama kuvvetinin daha yüksek olduğu; erkek sporcuların ise kadın sporculara kıyasla anlamlı derecede daha fazla kavrama kuvvetine sahip oldukları belirlenmiştir. Bağımsız örneklem t-testi sonuçlarına göre, PL kası bulunan sporcuların sağ ve sol el kavrama kuvvetlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Korelasyon analizinde, kilo ile USG sağ/sol, Schaeffer's sağ/sol ve kavrama kuvveti sağ/sol arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilirken; kol uzunluğu, boy ve derece parametreleriyle anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuç olarak, bilek güreşi sporcularında palmaris longus kasının varlığı veya yokluğunun performans üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of the presence or absence of the musculus palmaris longus (PL) on grip strength and performance in arm wrestling athletes. A total of 31 licensed arm wrestlers (7 females and 24 males) who actively trained in various sports clubs in Diyarbakır voluntarily participated in the study (mean age: 21.87 ± 5.77 years; mean body weight: 78.55 ± 16.21 kg; mean height: 177.45 ± 8.21 cm). The PL muscle was present bilaterally in 15 athletes and absent bilaterally in 14 athletes. One athlete lacked the PL muscle in the right arm but had it on the left, while another had it on the right but not on the left. After recording demographic data, body weight was measured using InBody 570, and height was measured using Mesilife JSA 180. The presence of the PL muscle was determined by Schaeffer's test and ultrasonography (USG). Hand grip strength was measured using an electronic hand dynamometer (EH 108). Descriptive statistical analyses revealed that athletes with a right PL muscle visible on USG had greater grip strength, and male athletes exhibited significantly higher grip strength than females. Independent sample t-test results showed significant differences in grip strength between athletes with and without the PL muscle for both right and left hands. Correlation analysis indicated statistically significant relationships between body weight and USG right/left, Schaeffer's right/left and grip strength right/left, while no significant correlations were found with arm length, height, or competition degree. In conclusion, the presence or absence of the palmaris longus muscle did not have a statistically significant effect on performance in arm wrestling athletes.