Türk Ceza Hukukunda ön ödeme
Prepayment in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 99891
  2. Yazar: MUAMMER SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Ön ödeme, Türk Ceza Kanunun TCK'nin 119. maddesinde düzenlenmiştir. Ön ödeme kaynak kanun olan 1889 tarihli Zanardelli Kanunun 101. maddesinden aktarılmıştır. Ön ödeme kişi ile Devlet arasında cezaî ilişkiyi sona erdiren bir kurumdur. Ön ödeme de kişi, TCK'nin 119. maddesine göre,kanun maddesinde öngörülen cezanın asgari haddine karşılık gelen miktarını ödeyerek, uyuşmazlığı sona erdirebilmektedir. Bu haliyle ön ödeme kişinin kabulüyle uygulanabilir. Ön ödeme ile ceza idarî cezaya dönüşmektedir. Ön ödeme bir mahkûmiyet değildir. Ön ödeme, TCK'de yalnız para cezası gerektiren veya yukarı haddi üç ayı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı ceza gerektiren suçlar bakımından uygulanabilmektedir. Bu haliyle ön ödeme kurumu hem kamu davası açılmadan hem de kamu davası açıldıktan sonra uygulanan bir kurumdur. Ön ödeme uyuşmazlığın idarî bir usulle çözümlenmesini sağlayan ve özellikle kabahat suçlan bakımından uygulanabilen bir kurumdur. Bu haliyle kişiyi ceza müeyyidesinin ağır sonuçlarından korumakta, aynı zamanda da mahkemelerin iş yükünü azaltmaktadır. 184
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prepayment is arranged in the article of 119 of Turkish Criminal Code. It has been taken from the 101. article of Zanardelli Code dated 1889 Prepayment is a way that settles down the criminal relationship between the person and the State In prepayment, a person can settle down the conflict by paying a sum equivalent the minimum punishment prescribed bay law as noted in the article of 119. With this situation, prepayment can be applicable only with the taking the acceptance. By this way it changes the penalty into Administrative penalty. İt is not a conviction. Prepayment can be applicable in offenses which its punishment is maximum three months of inprisonment or only fine or penalty. With this condition, it can be applicable both before and after opening of the case Prepayment is an administrative way to settle down the conflict. Because of this it prevents the person from the serious results of punishment and lowers the amount of cases. 185