Yeni geliştirilen tüylü fiğ (vicia villosa roth.) genotiplerinin tekirdağ ekolojik koşullarındaki performansları
The performance of newly developed hairy vetch (vicia villosa roth.) genotypes at tekirdağ ecological conditions
- Tez No: 998948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZIM SERKAN TENİKECİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yeni geliştirilen tüylü fiğ (Vicia villosa Roth.) genotiplerinin Tekirdağ ili, Malkara ilçesi, Yörük mahallesinde üretici koşullarında performanslarının belirlenmesi amacıyla 2023-2025 yılları arasında 2 yıl süre ile tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, TNKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından yeni geliştirilen TYF5, TYF6, TYF18, TYF23, TYF35 genotipleri ile Ceylan çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Tüylü fiğ genotiplerinin çiçeklenme tarihi 02.05-11.05, doğal bitki boyu 51,27-58,24 cm, bitki boyu 113,61-149,96 cm, yatma durumu orta (3)-yatık (5) arasında, yeşil ot verimi 3485,55-5007,78 kg/da, kuru ot verimi 681,37-1210,04 kg/da, kuru madde oranı %89,29-90,08, ham protein oranı %16,89-16,98, ham selüloz oranı %23,80-23,85, ham kül oranı %8,00-%8,05, nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) %45,64-45,74, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %35,57-35,61, asit deterjanda çözünmeyen lignin (ADL) %12,17-12,28, nispi yem değeri %124,41-124,67, fosfor içeriği %0,49-0,50, potasyum içeriği %1,93-1,94, kalsiyum içeriği %4,09-4,12 ve magnezyum içeriği %0,49-0,50 olarak saptanmıştır. En yüksek yeşil ve kuru ot verimi TYF5 genotipinde belirlenmiştir. En yüksek ham protein oranı ise TYF18, TYF35, TYF5 ve TYF6 genotiplerinde bulunmuştur. Nispi yem değerleri incelendiğinde, tüylü fiğ genotiplerinin yüksek kaliteli kaba yem özelliğine sahip olduğu görülmektedir. En yüksek nispi yem değeri TYF6 genotipinde tespit edilmiştir. Subtropikal koşullarda, TYF5 ve TYF6 genotiplerinin, ot üretiminde kullanılmak üzere öne çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted over a two-year period (2023–2025) to determine the performance of newly developed hairy vetch (Vicia villosa Roth.) genotypes under farmer conditions in Yörük neighborhood, Malkara district, Tekirdağ province. The experiment was arranged in a randomized complete block design with three replications. The newly developed genotypes TYF5, TYF6, TYF18, TYF23, and TYF35 from the Tekirdağ Namık Kemal University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department along with the cultivar Ceylan, were used as the experimental material. According to the results of the study, flowering date of hairy vetch genotypes varied between 02.05.-11.05., natural plant height 51.27-58.24 cm, plant height 113.61-149.96 cm, lodging status middle (3) and leaning (5), herbage yield 34.85-50.07 t ha-1, dry fodder yield 6.81-12.10 t ha-1, dry matter ratio 89.29-90.08%, crude protein ratio 16.89-16.98%, crude fiber ratio 23.80-23.85%, crude ash ratio 8.00-%8.05%, NDF 45.64-45.74%, ADF 35.57-35.61%, ADL 12.17-12.28%, relative feed value (RFV) 124.41-124.67%, P 0.49-0.50%, K 1.93-1.94%, Ca 4.09-4.12 %, and Mg 0.49-0.50%. The highest green fodder yield and dry fodder yield was recorded in genotype TYF5. The highest crude protein ratios were found in genotypes TYF18, TYF35, TYF5 and TYF6. When the RFV were examined, it is seen that the hairy vetch genotypes have the characteristic of being high quality roughage. The highest RFV was found in genotype TYF6. The TYF5 and TYF6 genotypes have enough potential and come to the fore to be used for forage production in sub-tropical ecological conditions.