Sâmiha Ayverdi'nin romanlarında insan ve değer sorunsalı
The problem of humanity and values in the novels of Sâmiha Ayverdi
  1. Tez No: 998959
  2. Yazar: AYDAGÜL TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Sâmiha Ayverdi'nin eserlerine bir bütün olarak bakıldığında, felsefi açıdan işlenmeye açık ve elverişli bir tefekkür ortaya koyduğu tespit edilebilir. Tarih, hatıra, deneme, hikâye, mektup ve roman türlerinde verdiği eserlerinde pek çok meseleye temas ettiği görülür. Bunların arasından insan ve değer meselesi önemli bir yer tutar. O, insanı, tek boyutlu ele alan bütün yaklaşımlardan farklı olarak, maddi ve manevi doğası içinde ve bütün ilişkiler ağı bağlamında ele almaktan yanadır. Bunun doğal bir sonucu olarak değerlerle kurduğu ilişki bağlamında insanı anlamak onun tefekkürünün ayırt edici hususiyetlerindendir. Dini, milli ve insani değerler içinde insan kendi varoluşunu evrensel ölçekte gerçekleştirme imkânı bulur. Bunun için insanın diğer bir insanla kuracağı dostluk, sevgi, aşk, feragat ilişkisi tezimizde ele alınıp irdelenmektedir. Sonuç olarak Ayverdi'nin romanlarından hareketle onun felsefi tefekküründe insan ve değer ilişkisi hem Türk düşüncesi hem de felsefe tarihi açısından özgün bir sorunsal oluşturmaktadır. Böylece çalışma, felsefe ve edebiyat ilişkisi ve etkileşimi bağlamında da bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
When Sâmiha Ayverdi's works are examined as a whole, it can be determined that she presents a philosophically profound and inclusive contemplation. Across the genres of history, memoir, essay, short story, letter, and novel, she addresses a wide range of subjects. At the heart of this intellectual inquiry, Ayverdi places the concept of human and value at the core of her thought. Rather than adopting a one-dimensional approach to the human condition, the author advocates considering the individual in terms of both material and spiritual dimensions, as well as within the context of a holistic network of relationships. Consequently, understanding the human being through their relationship with values is a defining characteristic of her philosophical inquiry. Within the framework of religious, national, and universal human values, the individual finds the opportunity to realize their own existence on a global scale. For this reason, the friendship between one human being and another is analyzed in this thesis through Ayverdi's perspective. In conclusion, based on Ayverdi's novels, the relationship between human and value in her philosophical contemplation constitutes a unique problematic for both Turkish thought and the history of philosophy. Thus, the study also provides an example in the context of the relationship and interaction between philosophy and literature.