Okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların toplumsal cinsiyet ile ilgili görüşlerinin meslekler üzerinden incelenmesi
Examining the views of 60-72 month old children attending preschool education on gender, based on professions
  1. Tez No: 999000
  2. Yazar: FİLİZ DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞARA BAYDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların toplumsal cinsiyete ilişkin görüşlerini meslekler aracılığıyla incelemektir. Çalışmada, çocukların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik görüşlerinin anne-baba eğitim düzeyi ve meslek durumuna göre nasıl farklılaştığı karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel yöntem kapsamında bütüncül çoklu durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Araştırma, Aydın ili Efeler ilçesinde, anne-baba eğitim düzeyi ve meslek özellikleri açısından farklılık gösteren iki okul öncesi eğitim kurumunda gerçekleştirilmiştir. Veriler, çocukların doğal sınıf ortamlarında yarı yapılandırılmış görüşmeler ve meslek kartları oyunu aracılığıyla toplanmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemesi doğrultusunda seçilen katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş; çocuk ifadeleri kod, kategori ve temalar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bulgular, çocukların meslekleri büyük ölçüde gözlemsel öğrenme ve aile içi rol modeller üzerinden tanımladıklarını göstermektedir. Anne-baba eğitim düzeyi düşük olan çocuklarda mesleklerin“kadın mesleği”ve“erkek mesleği”olarak sınıflandırılması şeklinde kullanılan ifadeler daha fazlayken, ebeveyn eğitim düzeyi yüksek olan çocuklarda mesleklerin her iki cinsiyet tarafından da yapılabileceğine yönelik daha eşitlikçi ifadeler öne çıkmıştır. Ayrıca bazı çocukların meslekleri, işlevsel özelliklerinden ziyade mesleği icra eden kişilerin cinsiyetleri üzerinden anlamlandırdıkları ve bu durumun mesleki roller ile cinsiyet rollerinin karıştırılmasına yol açtığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, okul öncesi dönem çocuklarında toplumsal cinsiyet düşüncesinin gözlemsel öğrenme, ebeveyn rol modeli ve aile özellikleri tarafından biçimlendiği görülmüştür. Bu doğrultuda erken çocukluk döneminde toplumsal cinsiyet farkındalığını destekleyici eğitim uygulamalarının ve aile katılımı temelli çalışmaların güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the gender-related views of 60-72 month old preschool children through the lens of occupations. The study comparatively evaluates how children's views on gender roles differ according to their parents' education level and occupation. The research was conducted using a holistic multiple case study design within the framework of qualitative methods. The study was carried out in two preschools in the Efeler district of Aydın province, differing in terms of parental education level and occupation characteristics. Data were collected through semi-structured interviews and an occupation card activity in the children's natural classroom environments. Data obtained from participants selected according to maximum diversity sampling were analyzed using content analysis; children's statements were evaluated within the framework of codes, categories, and themes. The findings indicate that children largely define professions through observational learning and family role models. Children whose parents have lower educational levels tend to classify professions as“women's professions”and“men's professions,”while children whose parents have higher educational levels show more egalitarian expressions suggesting that professions can be performed by both genders. Furthermore, it was determined that some children interpret professions based on the gender of the person performing them rather than their functional characteristics, leading to a confusion between professional roles and gender roles. In conclusion, it has been observed that gender thinking in preschool children is shaped by observational learning, parental role models, and family characteristics. Accordingly, it is recommended to strengthen educational practices that support gender awareness in early childhood and studies based on family participation.