Sermaye piyasası hukukunda zorunlu pay alım teklifi
Mandatory share purchase offer in capital market law
- Tez No: 999023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında yaşanan belirsizlikler, küresel piyasalardaki ani dalgalanmalar ve makroekonomik göstergelerdeki olumsuz seyir, faiz oranlarının hızlı ve öngörülemez bir şekilde artmasına yol açmıştır. Artan finansman maliyetleri ve krediye erişim koşullarının sıkılaşması, şirketlerin likidite ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel finansman araçlarının ötesine geçerek daha sürdürülebilir, uzun vadeli ve maliyet açısından daha elverişli alternatif yöntemlere yönelmelerini zorunlu hale getirmiştir. Bu çerçevede halka arz hem şirketlerin sermaye yapısını güçlendirmesi hem de kurumsal şeffaflığı ve yatırımcı tabanını genişletmesi bakımından son yılların en çok tercih edilen finansman yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Halka arz süreci, yalnızca şirketlerin piyasaya açılmasını sağlamakla kalmayıp sermaye piyasası hukukunda düzenlenen bir dizi kavramın uygulamada daha görünür ve vazgeçilmez hale gelmesine de katkıda bulunmaktadır. Bu kavramlardan biri olan zorunlu pay alım teklifi, belirli hukuki koşulların oluşması halinde gündeme gelen, özellikle halka arz öncesinde şirkette pay sahibi olan yatırımcıların korunmasına yönelik temel bir mekanizma niteliğindedir. Zorunlu pay alım teklifi, yönetim kontrolünün devri, pay yapısının değişmesi veya birleşme-devralma işlemleri gibi durumlarda tüm yatırımcıların eşit işlem ilkesi doğrultusunda korunmasını amaçlamaktadır. Uygulamada şirketler ve yatırımcılar açısından sıklıkla tartışma konusu olan bu kurum, yorum farklılıkları ve mevzuattaki teknik düzenlemelerin karmaşıklığı nedeniyle çeşitli hukuki tereddütlere yol açmaktadır. Son yıllarda Sermaye Piyasası Kurulu kararları ve yargı içtihatlarında daha fazla yer bulması da konunun güncelliğini ve önemini artırmaktadır. Buna rağmen, zorunlu pay alım teklifine ilişkin akademik çalışmaların sınırlı olması ve mevcut literatürün mevzuattaki son değişiklikleri tek bir kaynak üzerinden yeterince yansıtmaması, bu alanda kapsamlı bir değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, zorunlu pay alım teklifinin hukuki niteliğini, uygulanma şartlarını, doğurduğu yükümlülükleri ve yatırımcı koruması bakımından önemini ayrıntılı şekilde inceleyerek sermaye piyasası hukukundaki güncel tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The uncertainties prevailing in today's economic environment, sudden fluctuations in global markets, and the adverse course of macroeconomic indicators have led to a rapid and unpredictable increase in interest rates. Rising financing costs and tightening credit conditions have compelled companies to seek more sustainable, long-term, and cost-effective alternative methods beyond traditional financing tools to meet their liquidity needs. In this context, public offerings have emerged as one of the most preferred financing methods in recent years, as they strengthen the capital structure of companies, enhance corporate transparency, and broaden the investor base. The public offering process not only enables companies to access capital markets but also brings several concepts regulated under capital markets law into greater prominence and practical relevance. Among these concepts, the mandatory tender offer is a fundamental mechanism that arises under certain legal conditions and aims to protect minority shareholders who hold shares in the company prior to the public offering. The mandatory tender offer serves to safeguard investors in accordance with the principle of equal treatment, particularly in cases involving a transfer of control, changes in shareholding structure, or merger and acquisition transactions. In practice, this mechanism frequently becomes a subject of discussion for both companies and investors, giving rise to various legal uncertainties due to interpretative differences and the technical complexity of the relevant legislation. Its increasing presence in recent decisions of the Capital Markets Board and judicial precedents further underscores its relevance and importance. Nonetheless, the limited number of academic studies addressing the mandatory tender offer, along with the fact that existing literature does not sufficiently reflect recent legislative amendments, makes a comprehensive examination of this area necessary. This study aims to analyse the legal nature, conditions of application, obligations arising from mandatory tender offers, and their significance in investor protection, thereby contributing to contemporary debates in the field of capital markets law.