Koyun ve keçilerde Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis izolasyonu, serolojik ve moleküler metotlarla araştırılması
Isolation of Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis in sheep and goats and investigation by serological and molecular methods
- Tez No: 999045
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN HADİMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Mikrobiyoloji, Veterinary Medicine, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) süt veriminde düşüş, erken kesim ve itlaf, düşük karkas ağırlığı gibi sebeplerle dünyada ve ülkemizde ciddi ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hastalık evresi, konakçı türü ve seçilen test metodunun dezavantajları gibi sebeplerle teşhiste güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Hastalığın etkin tedavisinin ve rutin aşı uygulamasının olmaması hastalığın halen büyük bir problem olarak devam etmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada Antalya (Alanya ve Gazipaşa), Karaman (Kılbasan ve mevki), Konya (Derebucak ve mevki), Mersin (Anamur ve Bozyazı) illerinde koyun ve keçi sürülerinde MAP varlığı ELISA, ZN boyama, qPZR ve LJ besiyerinde izolasyon metotlarıyla araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, 460 adet kan serumu ve dışkı örneği toplandı. ELISA sonucu pozitif ve şüpheli değerlendirilen 40 örnekte moleküler teşhis amacıyla dışkı örnekleri qPZR, etkenin canlı varlığının direkt gözlemlenmesi amacıyla LJ besiyerinde izolasyon ve dışkı ile saçılım görüldüğünden dışkı örneklerinden ZN boyama metodu ile etken tayini yapılmıştır. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne nekropsi amacıyla getirilen koyun ve keçiler ile örnekleme yapılan illerden nekropsisi sağlanan koyun ve keçilerde postmortem muayene ve teşhisi yapıldı. Uygun şartlarda istatistiki uyumu değerlendirmek amacıyla Kappa istatistiği, aralarındaki farkı değerlendirmek amacıyla McNemar testi uygulandı. Yapılan testler sonucunda VKS-ELISA ve ishal-ELISA arasında ilişki anlamlı olarak değerlendirilirken yaş-ELISA ilişkisinde anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Dışkı örneklerinden 40'ı qPZR, LJ ile izolasyon, ZN boyama metodu ile test edildi. ELISA sonucunda 37 (%8,04) pozitif, 3 (%0,65) şüpheli hayvan tespit edildi. Dışkı örneklerinin bu 40'ı qPZR'da 24'ü (%60), LJ ile izolasyonda 17'si (%42,5), ZN boyamada 11'i (%27,5) pozitif değerlendirildi. LJ izolasyon ve qPZR sonuçlarında istatistiksel uyum bulunmadı. LJ kültür ve ZN boyama sonuçlarında, testler arasında anlamlı fark ve düşük uyum saptandı. qPZR ve ZN sonuçlarında, testler arasında negatif yönlü ve düşük uyum bulundu. Nekropsisi gerçekleştirilen hayvanların LJ'de 7 doku örneğinin 5'i (%71,42) pozitif, qPZR ve ZN boyama metodları ile %100 pozitif değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, tek bir teşhis metoduyla hastalık kotrolünün sağlanamayacağı, hastalık evresine göre numune seçim ve test sonucu yorumlamasının tecrübe ve bilgi gerektirdiğine ek olarak ülkemizdeki bazı illerin seroprevalansına değinilmiştir. Bu sebeplerle ve zoonoz olabileceği düşünülmesi sebebiyle de MAP etkenine ve sebep olduğu paratüberküloz hastalığına dikkat çekmek hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) causes serious economic losses both globally and in our country due to reasons such as decreased milk yield, early slaughter and culling, and low carcass weight. Difficulties in diagnosis arise due to factors such as the stage of the disease, host species, and disadvantages of the selected test method. The lack of effective treatment and routine vaccination also contributes to the disease continuing to be a major problem. In this study, it was aimed to investigate the presence of MAP in sheep and goat herds in the provinces of Antalya (Alanya and Gazipaşa), Karaman (Kılbasan and vicinity), Konya (Derebucak and vicinity), and Mersin (Anamur and Bozyazı) using ELISA, ZN staining, qPZR, and isolation methods on LJ medium. For this purpose, 460 blood serum and fecal samples were collected. In 40 samples evaluated as positive and suspicious by ELISA, fecal samples were tested by qPZR for molecular diagnosis, isolation on LJ medium for direct observation of the live agent, and ZN staining method for agent detection due to shedding via feces. Postmortem examination and diagnosis were performed on sheep and goats brought to Selçuk University Faculty of Veterinary Medicine for necropsy and on animals necropsied from the sampled provinces. As a result of the tests, the relationship between VKS-ELISA and diarrhea-ELISA was evaluated as significant, while no significant difference was observed in the age-ELISA relationship. Forty fecal samples were tested by qPZR, LJ isolation, and ZN staining method. As a result of ELISA, 37 (8.04%) positive and 3 (0.65%) suspicious animals were identified. Of these 40 fecal samples, 24 (60%) were evaluated as positive by qPZR, 17 (42.5%) by LJ isolation, and 11 (27.5%) by ZN staining. To evaluate statistical agreement under appropriate conditions, Kappa statistics were applied, and McNemar test was used to assess the differences between them. No statistical agreement was found between LJ isolation and qPZR results. Between LJ culture and ZN staining results, a significant difference and low agreement were detected. Between qPZR and ZN results, a negative and low agreement was found. Of the 7 tissue samples from necropsied animals tested on LJ, 5 (71.42%) were positive, and 100% were evaluated as positive by qPZR and ZN staining methods. This study emphasized that disease control cannot be achieved with a single diagnostic method, that sample selection and interpretation of test results according to the disease stage require experience and knowledge, and also addressed the seroprevalence in certain provinces of our country. For these reasons and due to the consideration of its zoonotic potential, it was aimed to draw attention to the MAP agent and the paratuberculosis disease it causes.