Eynekaraca Köyü (Ladik/Samsun) halk kültüründe geçiş dönemleri
Rites of passage in the folk culture of Eynekaraca Village (Ladi̇k/Samsun)
  1. Tez No: 999046
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ORTAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Eynekaraca Köyü'nde yaşayan insanların geçiş dönemleri uygulamalarını ve pratikleri ele almaktadır. İnsanın hayatının geçiş dönemleri; doğum, evlenme ve ölüm süreçlerinden oluşmaktadır. Her toplumun kendine has gelenek ve görenekleri vardır. Bu gelenek ve görenekler toplumda geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurmaktadır. Geçiş dönemindeki uygulama ve pratikler yöreden yöreye içinde bulunduğu kültürel yapıya göre değişiklik göstermektedir. Bu uygulama ve pratikler zamana göre değişime uğramıştır veya tamamen kaybolmaya yüz tutmuştur. Eynekaraca Köyü'nde geçiş dönemlerine özgü değişim ve dönüşümün nedenleri arasında başta şehirleşme ve buna bağlı yaşam biçimlerinin etkisinden söz etmek mümkündür. Şehirleşmenin etkisi aynı zamanda modern kentin uygulamalarına ve alışkanlıklarına uyum sürecini beraberinde getirmiş ve de yöre insanın kültürel hayatında değişimler meydana gelmiştir. Elbette sadece Eynekaraca ile sınırlı olmayan bu etki emek sürecinden bağımsız tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesine bağlı olarak da kendine bir yol, yön çizmiştir. Bununla beraber kültür endüstrisinin gündelik hayatın işlerliğine etkisi olan moda ve popüler kültür ile gelenek ve görenekler yeniden şekillenmiştir. Ayrıca geçiş dönemlerine bağlı kimi uygulamalarda da bu sebeplerden kaynaklandığı sosyal iletişim ve dayanışmanın kaybolduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırma sahası olarak Eynekaraca Köyü hakkında bilgiler verilirken devamında geçiş dönemlerinin toplumsal bağı, sosyal normlar, Türklerde aile yapısı ve saha deneyimi üzerine bilgiler paylaşılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise geçiş dönemlerinin ilk aşaması olan“doğum”ile ilgili uygulamalar ve pratikler ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise ara geçiş evresi olarak nitelendirilen“sünnet”ve“askerlik”ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Sünnet aşamasında sünnet yaşı, töreni, sünnet işleminin nerede ve kim tarafından yapıldığına düğün hazırlıkları hakkında bilgiler verilmiştir. Sünnet aşamasından sonra diğer ara evre olan“ askerlik”ile ilgili bilgiler verilmiştir. Askerlik aşamasında askerlik yaşı ve süresi, askerlik için yapılan hazırlıklar, asker eğlencesi, asker uğurlama, asker karşılaması hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise“evlilik”sürecinde ise evlenme biçimleri, evlilik aşamaları, düğün öncesi, düğün ve düğün sonrası olarak verilmiştir. Beşinci bölümde geçiş dönemlerinin son aşaması olan“ölüm”hakkında ölüm öncesi, ölüm sırası, ölüm sonrasında yapılan uygulama ve pratiklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the transition period practices and rituals of the people living in Eynekaraca Village. The transition periods of human life consist of birth, marriage, and death. Every society has its own unique traditionsis study examines the transition period practices and rituals of the people living in Eynekaraca Village. The transition periods of human life consist of birth, marriage, and death. Every society has its own unique traditions and customs. These traditions and customs serve as a bridge between the past and the future in society. Practices and customs during transition periods vary from region to region depending on the cultural context. These practices and customs have evolved over time or have completely faded away. Among the reasons for the changes and transformations specific to transition periods in Eynekaraca Village, it is primarily possible to mention the impact of urbanization and its associated lifestyle patterns. The impact of urbanization has also brought about a process of adaptation to the practices and habits of the modern city, resulting in changes in the cultural life of the local people the reasons for the changes and transformations specific to transition periods in Eynekaraca Village, it is primarily possible to mention the impact of urbanization and its associated lifestyle patterns. The impact of urbanization has also brought about a process of adaptation to the practices and habits of the modern city, resulting in changes in the cultural life of the local people. Of course, this effect, which is not limited to only Eynekaraca, has also found its own path and direction based on the development of consumption habits independent of the labor process. In addition, fashion and popular culture, traditions and customs that have an impact on the functioning of everyday life of the culture industry, have been reshaped. In addition, it has been observed that the social communication and solidarity caused by these reasons have been lost in some applications related to transition periods. In the first part of the study, information is provided about Eynekaraca Village as the research area, followed by discussions on the social bonds of transition periods, social norms, the family structure in Turks, and field experience first part of the study, information is provided about Eynekaraca Village as the research area, followed by discussions on the social bonds of transition periods, social norms, the family structure in Turks, and field experience. In the second part of the study, practices and customs related to“birth,”the first stage of transition periods, are discussed. In the third part, information about“circumcision”and“military service,”which are considered intermediate transition stages, is shared. During the circumcision phase, information is provided regarding the circumcision age, the ceremony, where and by whom the procedure is performed, and wedding preparations. After the circumcision phase, information is given about the other intermediate stage: Militaryhe circumcision phase, information is provided regarding the circumcision age, the ceremony, where and by whom the procedure is performed, and wedding preparations. After the circumcision phase, information is given about the other intermediate stage:“military service.”In the military service section, information is provided about the military service age and duration, preparations for military service, military farewell parties, sending off ceremonies, and military welcome ceremonies. In the fourth section of the study, the“marriage”process is discussed, covering marriage forms, marriage stages, pre-wedding, wedding, and post wedding periods. In the fifth section, the final stage of transition periods,“death,”is discussed, including the practices and rituals performed before, during, and after death.