Credit risk during election periods in Türki̇ye: A comparative panel analysis of state-owned participation banks, privately owned participation banks, and state-owned conventional banks
Türkiye'de seçim dönemlerinde kredi riski: Kamu katılım, özel katılım ve kamu konvansiyonel bankaların karşılaştırmalı panel analizi
  1. Tez No: 999090
  2. Yazar: YASEMİN ELGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de 2016Q3–2024Q4 dönemine ait verilerle seçim dönemlerinin bankacılık sektörü üzerindeki etkilerini kredi büyümesi ve aktif kalitesi (NPL) üzerinden incelemektedir. Politik İş Döngüleri yaklaşımı çerçevesinde, mülkiyet yapısı (kamu-özel) ile bankacılık modelinin (katılım-konvansiyonel) seçim dönemlerinde banka davranışlarını nasıl etkilediği karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Literatürde çoğunlukla kamu-özel ayrımı öne çıkarken, bu çalışma kamu ve özel katılım bankaları ile kamu mevduat bankalarını birlikte değerlendirerek katılım bankacılığına özgü yönetişim mekanizmalarının politik etkileri sınırlayıp sınırlamadığını da tartışmaktadır. Analizde sekiz bankaya ait üç aylık veriler ve makroekonomik göstergeler kullanılmıştır. Ayrıca, yatay kesit bağımlılığı ve otokorelasyon sorunlarını dikkate almak için Driscoll–Kraay dirençli standart hataları tercih edilmiştir. Seçimlerin kredi büyümesi üzerindeki eş zamanlı etkisi ile NPL oranları üzerindeki gecikmeli etkileri (t-1, t-2, t-3) test edilmiştir. Bulgular, seçim etkilerinde belirleyici unsurun iş modelinden çok mülkiyet yapısı olduğunu göstermektedir. Seçim dönemlerinde genel bir yavaşlama eğilimi görülse de kamu katılım bankaları kredi arzında daha aktif davranmıştır. Ayrıca, seçimlerden iki çeyrek sonra kamu sahipliğindeki bankalarda NPL oranları artmış; buna karşılık özel katılım bankalarında sistematik bir risk artışı gözlenmemiştir. En dikkat çekici sonuç ise kamu katılım bankalarının risk davranışlarının kamu mevduat bankalarından anlamlı biçimde ayrışmamasıdır; dolayısıyla Şer'i denetim ve varlığa dayalı yapının, kamu sahipliğinden kaynaklanan politik baskıyı sınırlamada beklenen ölçüde etkili olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of election periods on the banking sector in Türkiye using data from 2016Q3 to 2024Q4. It focuses on credit growth and asset quality (NPLs). Within the framework of Political Business Cycles, the study compares how ownership structure (public vs. private) and banking model (participation vs. conventional) shape bank behavior during election periods. While the literature usually emphasizes the public–private distinction, this study also differentiates between state-owned participation banks, privately owned participation banks, and state-owned conventional banks. Thus, it questions whether governance mechanisms specific to participation banking limit political influence. The analysis uses quarterly data from eight banks together with macroeconomic indicators. In addition, Driscoll–Kraay robust standard errors are employed to address cross-sectional dependence and autocorrelation. The study tests the contemporaneous effects of elections on credit growth, as well as the lagged effects (t-1, t-2, t-3) on NPL ratios. The findings show that ownership structure matters more than business model. Although a general slowdown is observed during election periods, state-owned participation banks remain more active in credit supply. Moreover, two quarters after elections, NPL ratios increase in state-owned banks, whereas no systematic risk increase is detected in privately owned participation banks. The most striking result is that state-owned participation banks do not differ significantly from state-owned conventional banks in terms of risk behavior. Therefore, Shariah governance and asset-based structures do not appear to effectively offset the political pressure associated with public ownership.