Öğretim sürecinde öğretim materyali seçimine ve işlevine yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Determining teachers'opinions on the selection and function of teaching materials in the teaching process
- Tez No: 999115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öğretim sürecinde öğretim materyali seçimine ve işlevine yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın yöntemi taramaya dayalı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Hakkâri il merkezindeki (merkez ilçe) örgün eğitim kurumlarında görevli toplam 371 öğretmen oluşturmuştur. Çalışma grubu kapsamında tüm alt grupların hepsini oluşturan 371 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla Şahin'in (2014) geliştirdiği üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracının birinci bölümünde kişisel bilgileri kapsayan cinsiyet, görev yeri ve hizmet yılına ilişkin çoktan seçmeli sorular yer almaktadır. İkinci bölümde öğretim materyallerinin kullanım sıklığın ın belirlenmesi ile ilgili 15 maddelik“Öğretim Materyallerinin Kullanım Sıklığı Anketi”(ÖMKA) ÖMKA), üçüncü bölümde ise öğretim materyallerinin öğrenme öğretme sürecindeki işlevlerine ilişkin 20 maddelik“Öğretim Materyallerinin Öğrenme Öğretme Sürecindeki İşlevi Ölçeği”(ÖMİÖ) yer almaktadır. Araştırmanın bulgularına göre öğretmenlerin öğretim materyali olarak en çok ders kitabı, yazı tahtası, internet, elektronik tahta ve video kullandıkları görülmektedir. Öğretmenler; öğretim materyallerinin en çok ilgi ve dikkat çekme, bilgiyi somutlaştırma, öğrencileri güdüleme, dersi eğlenceli kılma, etkin katılım sağlama ve bilgiyi tekrar etme fırsatı yaratma işlevleri üzerinde durmuşlardır. Öğretmenlerin öğretim materyali kullanma sıklığı ve öğretim materyallerinin işl evlerine ilişkin görüşleri arasında cinsiyet hizmet yılı ve görev yeri yönünden anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine teachers' opinions regarding the selection and function of teaching materials in the teaching process. The method of the research is a descriptive survey based on scanning. The study group consists of a total of 369 teachers working in formal education institutions in Hakkâri Merkez (central district). Data was collected from 371 teachers comprising all In order to collect the data of the research, a data collection tool consists of three parts develope d by Şahin (2014) was used. The first section of the data collection tool includes multiple choice questions covering personal information such as gender, place of employment, and years of service. The second section contains a 15 item“Instructional Mater ial Usage Frequency Questionnaire”(IMQ) to determine the frequency of instructional material use, and the third section contains a 20 item“Instructional Material Function in the Learning Teaching Process Scale”(ITFS) regarding the functions of instructi onal materials in the learning teaching process. According to the findings of the research, it is seen that teachers mostly use textbooks, blackboards, internet, electronic whiteboards and videos as teaching materials. Teachers mostly focused on the functi ons of teaching materials such as attracting attention and attention, concretizing knowledge, motivating students, making the lesson fun, providing active participation and providing the opportunity to repeat information. There is no significant difference between teachers' frequency of use of teaching materials and their views on the functions of teaching materials in terms of gender, years of service and place of duty.