Kervan Güzergahlarına ışık tutan Kültepe metinleri ve bunlardan elde edilen sonuçlar
Kültepe texts enlightening the caravan routes and the results derived out of them
  1. Tez No: 99912
  2. Yazar: ŞERİFE YILMAZ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
96 ÖZET Anadolu, gerek coğrafî konumu gerekse sahip olduğu doğal zenginlikler nedeniyle en eski dönemlerden itibaren çeşitli kavimlerin ilgisini çekmiştir. Asurlular da ticaret için en uygun bölgenin Anadolu olduğunu keşfetmişler ve Asur Ticaret Kolonileri Döneminde Anadolu uluslararası ticaretin merkezi haline gelmiştir. Asurlu tüccarlar, Anadolu'ya gelip giderken belirli güzergâhları kullanmışlar ve bugün sayılan yaklaşık kırka ulaşmış olan kârum ve wabartum olarak adlandırılan merkezlerde oturmuşlardır. Elimizdeki binlerce tablete rağmen şimdiye kadar bunlardan sadece Asurluların Anadolu'daki başkentleri konumunda olan Kaniş (Kültepe) ile Hattus (Boğazköy) kârumlannın yerleri tespit edilebilmiştir. Bunların dışında Alisar'ın Ankuwa wabartumu, Acemhöyük'ün ise Purushattum kârumu olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır. Ne yazık ki, zengin Kültepe arşivi arasında kervan güzergâhlarına ışık tutan belge sayısı son derece kısıtlıdır. Asur'u Kaniş' e bağlayan ve Kanis'ten itibaren Anadolu içerisindeki şehirleri birbirine bağlayan güzergâhlar tespit edilememiştir. Tezimizde, güzergâha işaret eden itinerer metinleri bir araya getirerek, orjinal metinlerin tamamı, çeşitli yerlerde yayınlanmış olanların ise ilgili kısımları değerlendirilmiştir. Elimizdeki metinleri iki grup altında incelemeyi uygun bulduk. Birinci grupta Asur-Kanis güzergâhı üzerinde durarak, güzergâhtaki şehirlerin lokalizasyonlan hakkındaki görüşler sunulmuştur. İkinci grupta ise, Kanis'ten itibaren Anadolu içerisindeki güzergâhlar ele alınıp, bu güzergâhtaki şehirlerin lokalizasyonlan hakkındaki görüşler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT Anatolia has attracted the attention of various tribes since the previous periods due to its geographical location and natural resources. Assyrian, also, had discovered Anatolia as the most suitable region for trade and thus it has became the international trade center during the period of Assyrian Trade Colonies. Assyrian traders have used significant routes during their travels to Anatolia have stayed in the centres that are called kârum and wabartum. The number of these centres have reached to fourty now a days. In spite of thousands of tablets that were found only the Kânis (Kültepe) where was the capital of Assyrian in Anatolia and Hattus (Boğazköy) kârums have been defined. Beside the above mentioned two, there are some claims that Alisar is the wabartum of Ankuwa and Acemhöyük is the kârum of Purushattum. In spite of the rich archives of Kültepe, it is unfortunate that the number of the documents that could fed a light on the route of caravan is very limited. The connection road between Assyrian and Kânis and the road which connects the cities inside Anatolian and after Kânis could not have been defined. In this study of thesis the itinerary texts are gathered and the original ones as a comlate document and the published ones in their related parts are evaluated. The collected texts are analyzed in two groups. In the first group Asur-Kânis road is searched and the claims on the localisation of the cities on this road is reviewed. In second group, the road inside the Anatolian land mat is starting from Kânis and the localisation of the cities in this route are evaluated.