Türkiye'de spor basını: 1980-2000
Sports press in Turkey: 1980-2000
  1. Tez No: 99913
  2. Yazar: RUHDAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Türkiye'de Spor Basını (1980-2000) adlı bu doktora tezinde, 1980 sonrası Türkiye'de, spor ve iletişim araçları ilişkisi çerçevesinde, spor basını incelenmiştir. Tezin odak noktası, 1980'li yıllar ve Türkiye deneyimi olmasına karşın, konu hem tarihsel bir geri plana yerleştirilmiş hem de spor-iletişim ilişkisinin batıdaki gelişimine değinilmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın ilk bölümünde, sporun iletişim araçlarıyla ilişkileri anlatılmış, bu ilişkinin siyasal ve ekonomik süreçlerle bağlantısı da ele alınmıştır. Bu bölümde, 19801i yıllardan başlayarak seyirci sporlarının, özellikle de bunların en popüleri olan futbolun, ticarileşme sürecinin hızlandığı ve futbolun eğlence endüstrisinin önemli bir sektörü haline geldiği belirtilmiştir. Medya ise bu süreci yoğunlaştırmış ve sonuçlarını genişletmiştir. Ticarileşmiş seyirci sporlarının bir eğlence biçimi olarak başarısının medyaya bağlı olması, medya sunumuna önem kazandırmaktadır. Böylece, medya ve spor birbirini etkilemekte ve her biri diğerinin popülerliğine ve ticari başarısına bağlı olarak büyümektedir. ikinci bölümde, Türkiye'de sporun örgütlenmesi ve spor basınının gelişimi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise Türkiye'de 1980 sonrası dönemde sporun siyasal ve ekonomik konumunu incelemeye ayrılmıştır. Futbolun, 1980 sonrasında dünyadaki gelişimine bağlı olarak, Türkiye'de de cirosu milyon dolarla ölçülen ekonomik bir sektör haline gelmesi anlatılmıştır. Yine bu dönemde, Türkiye'de yeni sağın etkisiyle devlet-toplum ilişkilerinin dönüşüme uğramasına koşut olarak siyasi meşruiyet sorununun özel bir önem kazandığı vurgulanmıştır. Bu süreçte, ise medya yanında sporun da ideolojik denetim ve üretim sorunlarını gidermede bir araç olarak kullanılması analiz edilmiştir. Siyasal iktidarlar, hem medyayı hem de sporu denetlemek yoluyla ideolojilerini geniş kitlelere yaymaya çalışırken, siyasal gücünü artırmak isteyen toplum kesimleri de meşruiyetlerini sağlamada sporu kullanmaktadırlar. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise 1980 sonrası dönemde Türkiye'de basmın sporu sunma biçimi incelenmiştir. Bu dönemde, basının spora verdiği önemin arttığı görülmüştür. Günlük gazetelere içerik analizi uygulanması sonucu, gazetelerin haber ve fotoğraf alanlarının beşte birinin spor haberlerine ayrıldığı ortaya çıkmıştır. Gazetelerin spor sayfalarının içeriğinde ise en fazla futbola yer verilmektedir. Futbol haberlerinde de en büyük dört takımının haberleri ağırlıktadır. Ayrıca, 1980 sonrasında, görselliğin öneminin arttığı, köşe yazılarının sayısının arttığı ve spor yazarlarının büyük oranda futbol yazan olduğu belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, spor basınının söylem özellikleri de incelenmiş, gündelik yaşamın meşrulaştmlması, AB ile ilişkilerin yarattığı gerilimler, milliyetçiliğin vurgulanması, fanatizmin körüklenmesi ve magazinleşmenin, spor basınının söylemindeki başat özellikler durumuna geldiği belirlenmiştir. Yine bu bölümde spor yazarlığı ve etik konulan ele alınmış, spor yazarlığına ilginin artmasına karşın, spor basınında erik konusuna aynı ilginin gösterilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The title of this thesis is The Sports Press in Turkey (1980-2000). In this work, the sports press was analyzed within the framework of the relationship between sports and media in Turkey, after 1980. Although, the focal point of the work is experience in Turkey in the 1980's, the subject was both situated within a historical perspective and related to development of the relationship between sports and media in the West. In this context, in the first part of this work, in order to arrive a theoretical view, the relationship beetween sports and media was discussed; this relationship related to political and economic process was yielded. In this part, it was stated that commercialization process of soccer that is the most popular spectator sports in Turkey accelarated and that soccer became an important sector of entertaintment industry. The media intensified and extended the process and consequences of commercialization. In fact that commercial spectator sports as an form of entertaintment depend on the media made media coverage into important subject. In this way, media and sports both have influenced each other, and each has grown to depend on the other for its popularity and commercial succes. In the second part of this work, organization of sports and the development of sports press in Turkey was yielded. The third part of this work was reserved for analysis of political and economic site of sports in Turkey, It was stated that the soccer become an important economic sector in Turkey as depending on development of soccer in the world after 1980. Yet, in this term, since relationship beetween state and society changed with influence of Neo Right, guesbon of legitimacy gained importance in Turkey. In this context, it was analysed mat both media and sport have been used as vehicle to remove problems of ideological reproduction and control. While political powers try to spread its ideologies by controling both media and sport, those who want to come to power use the sport to gain its legitimacy. In the fourth part of this work, coverage of sport press in Turkey in the 80's and 90's was analysed. In this term, importance that press attach to sport increased. By using method of content analysis, newspapers were analyzed. Consequently, it came out that newspapers reserved to sport news one fifth of its news and photograph fields. The newspapers give most place to soccer in contents of its sport pages. Among items of news in soccer, items of news those that related to big four teams are in the majority. Besides, after 1980, it was defined that the importance of visual contents and number of commentator in sports pages increased; and that sportswriters have been to a great extent soccer writers, hi fourth part, also, characteristics of discourse of sport press were analyzed. It turned out that legitimation of daily life, tensions relations with EC cause, stressing nationalizm, incitement of fanatizm and, tending to yellow journalizm have been transformed into dominant characteristics of discourse of sports press. Also, in this part, subjects of sports authorship and ethics were dealed with. It was defined that although interest in sport authorship increased, the same interest was not taken in subject of ethics in the sports press.