Canlı yayına erişimi kolaylaştıracak bir mobil uygulama tasarımı: İspanyolca örneği
A mobile application design that will facilitate access to live broadcast: Spanish example
- Tez No: 999141
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Latin Amerika arasındaki kültürel bağı güçlendirmek amacıyla tasarlanan Saray adlı bir mobil uygulamanın tasarımını sunmaktadır. Mobil ilerlemenin insanların bilgiye erişim biçimlerini sürekli olarak dönüştürdüğü bir bağlamda, bu öneri, İspanyolca konuşan kullanıcılar için yapılandırılmış, erişilebilir ve görsel olarak çekici bir şekilde Türk kültürel içeriğine erişimi kolaylaştıran dijital bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Nitel bir yaklaşımla, Latin Amerikalı katılımcıların teknolojik alışkanlıklarını, kültürel ilgi alanlarını ve mobil arayüzlerin tasarımına ilişkin beklentilerini belirlemek için odak grup tekniği uygulanmıştır. Canlı yayın entegrasyonu, kullanıcının Türkiye'den gerçek zamanlı olarak kültürel etkinliklerle bağlantı kurmasını sağlayan yenilikçi bir unsurdur. Bu araştırmanın sonuçları, mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanıcı merkezli tasarım ilkelerinin, dijital erişilebilirliğin ve kültürel duyarlılığın bir araya getirilmesinin önemini göstermektedir. Saray, sadece Türk kültürüne erişimi kolaylaştıran bir araç olarak değil, aynı zamanda kültürlerarası diyaloğu amaçlayan dijital girişimler için de tekrarlanabilir bir model öneren bir araç olarak kendini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research presents the design and development of a mobile application named Saray, aimed at strengthening cultural ties between Turkey and Latin America. In a global context where mobile technologies are rapidly transforming access to information, this project emerges as a digital solution that facilitates access to Turkish cultural content for Spanish-speaking users in a structured, accessible, and visually appealing manner. A qualitative research method was applied using focus group technique to determine the technological habits, cultural interests, and expectations regarding mobile interface design of Latin American participants. Live streaming features were envisioned as an innovative component to connect users with real-time cultural events in Turkey. The results of this work emphasize the importance of combining user-centered design principles, digital accessibility, and cultural sensitivity in mobile application development. Saray stands out not only as a tool for accessing Turkish culture but also as a replicable model for digital initiatives that promote intercultural dialogue.