İlaç yüklü elektroeğrilmiş nanofiber üretimi ve biyolojik uygulaması
Production and biological application of drug loaded electrospun nanofiber
- Tez No: 999145
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ACAR, DOÇ. DR. SEZEN CANIM ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Kutanöz leishmaniasis, Leishmania parazitlerinin neden olduğu ve kronik, iyileşmeyen deri lezyonlarına da yol açan zoonotik bir hastalıktır. Mevcut ilaçlar hastalığı kontrol altına alabilse de sistemik yan etkiler, düşük etkinlik ve yetersiz lezyon penetrasyonu nedeniyle kullanımları sınırlıdır. Bu nedenle, ilaç penetrasyonunu artırmak ve sistemik toksisiteyi azaltmak için yenilikçi lokal ilaç dağıtım sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, bu tez kapsamında hem propolis hem de D. kaki ekstraktları kullanılarak yeşil sentez yaklaşımıyla gümüş nanopartiküller (AgNPs) sentezlenmiştir. Propolis ve D. kaki ekstraktları kullanılarak sentezlenen gümüş nanopartiküller ayrı ayrı PVA nanofiberlere yüklenmiş ve yapılan antioksidan aktivite testi sonucunda propolis ekstraktı ile çalışmaya devam edilmiştir. Propolis ekstraktı kullanılarak sentezlenen AgNPs ile meglumin antimonat içeren polivinil alkol ve jelatinden oluşan üç katmanlı bir yara örtü malzemesi elektroeğirme yöntemiyle üretilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları (SEM-EDX, FTIR ve TGA), geliştirilen yara örtüsünün düzgün morfolojiye, korunan kimyasal yapıya ve yeterli termal stabiliteye sahip olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca yara örtüsünün hidrofilik özellik gösterdiği, antioksidan aktivite sergilediği ve iki fazlı salım davranışı ortaya koyduğu belirlenmiştir. Leishmania tropica'ya karşı biyolojik değerlendirmeler, önemli antiparazitik aktivite göstermiştir. Saf nanofiberdeki promastigot canlılığı %76,3'ten AgNPs içeren nanofiberlerde %31,6'ya ve hem AgNPs hem de meglumin antimonat içeren üç katmanlı nanofiberlerde %7,9'a düşmüştür. Benzer şekilde, amastigot enfeksiyon indeksi değerleri kontrol grubunda 410'dan saf nanofiberlerde 250'ye, AgNPs içeren nanofiberlerde 204'e ve hem AgNPs ve hem de meglumin antimonat içeren üç katmanlı nanofiberlerde 22'ye düşmüştür. Üç katmanlı nanofiberler, AgNPs içeren nanoliflere kıyasla daha yüksek antileishmanial aktivite göstererek sinerjik etkinliği doğrulamıştır. Elde edilen biyouyumluluk sonuçları, geliştirilen nanofiber yapıların kutanöz leishmaniasis tedavisi için güvenli ve etkili bir platform olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cutaneous leishmaniasis is a zoonotic disease caused by Leishmania parasites and leads to chronic, non-healing skin lesions. Although current drugs can control the disease, their use is limited by systemic side effects, low efficacy, and inadequate lesion penetration. Therefore, innovative local delivery systems are required to enhance drug penetration and reduce systemic toxicity. To address these challenges, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized using both propolis and D. kaki extract through a green synthesis approach. AgNPs synthesized using propolis and D. kaki extracts were separately loaded onto PVA nanofibers, and after determining the antioxidant activity, the study was continued with the propolis extract. A tri-layer wound dressing composed of polyvinyl alcohol and gelatin containing synthesized AgNPs and meglumine antimoniate was fabricated by electrospinning. Characterization (SEM-EDX, FTIR, TGA) confirmed uniform morphology, chemical structure, and thermal stability; the wound dressing exhibited hydrophilicity, antioxidant activity, and biphasic release. Biological evaluations against Leishmania tropica demonstrated significant antiparasitic activity. Promastigote viability decreased from 76.3% in neat fibers to 31.6% in nanofibers containing AgNPs and 7.9% in tri-layer nanofibers containing both AgNPs and meglumine antimoniate. Similarly, the amastigote infection index dropped from 410 in controls to 250 in neat nanofibers, 204 in AgNPs-containing nanofibers, and 22 in tri-layer nanofibers containing AgNPs and meglumine antimoniate. The tri-layer nanofibers demonstrated enhanced antileishmanial activity over AgNPs-containing fibers, confirming synergistic efficacy. All nanofibers were biocompatible, supporting their use as a safe platform for cutaneous leishmaniasis treatment.