Çevre dostu plastikleştiriciler kullanılarak kitosan bazlı biyobozunur filmlerin üretimi
Production of chitosan-based biodegradable films using environmentally friendly plasticizers
  1. Tez No: 999146
  2. Yazar: ESRANUR ÖZKAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ALAŞALVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Petrol türevi plastik filmler biyolojik olarak parçalanamayan, yenilebilir olmayan ve geri dönüştürülmesi güç malzemeler olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple bu plastiklere alternatif olarak yeni malzemelerin geliştirilmesi oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Kitosan gibi doğal polimerler gıda ambalaj malzemelerin üretiminde kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Ancak bu polimerlerin geleneksel plastiklere alternatif olabilmesi için özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla en çok kullanılan katkılar plastikleştiricilerdir. Bu tez çalışmasında derin ötektik çözücüler (DÖÇler) kitosan esaslı filmleri üretiminde alternatif plastikleştiriciler olarak kullanılmış ve filmlerin karakteristikleri üzerine etkileri geleneksel plastikleştirici olan gliserol ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kalınlık, renk özellikleri, opaklık, mekanik özellikler kullanılan DÖÇ özelliklerine bağlı olarak farklılıklar göstermiştir. DÖÇ kullanımı ile filmleri nem miktarı (%38.23-%9.15) azalırken suda çözünürlükleri (%18.66-%100) artmıştır. En iyi çekme direnci (41.49 MPa) sonuçlar amonyum asetat/laktik asit esaslı DÖÇ kullanıldığında belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar DÖÇlerin kullanımı ile kitosan filmlerin özelliklerinin geliştirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Petroleum-derived plastic films are characterized as non-biodegradable, non-edible, and difficult to recycle. Therefore, the development of new materials as alternatives to these plastics has become a crucial issue. Natural polymers such as chitosan have the potential to be used in the production of food packaging materials. However, for these polymers to become alternatives to traditional plastics, their properties need to be improved. The most commonly used additives for this purpose are plasticizers. In this thesis, deep eutectic solvents (DESs) were used as alternative plasticizers in the production of chitosan-based films, and their effects on the characteristics of the films were investigated comparatively with glycerol, a traditional plasticizer. Thickness, color properties, opacity, and mechanical properties showed differences depending on the properties of the DES used. While the moisture content of the films decreased (38.23%-9.15%) with the use of DESs, their water solubility increased (18.66%-100%). The best tensile strength (41.49 MPa) results were obtained when using ammonium acetate/lactic acid-based DESs. The results obtained show that the properties of chitosan films can be improved by using DESs.