Affordable housing as an alternative for reconstruction after an earthquake in rural areas: Al Haouz, Morocco
Kırsal alanlarda deprem sonrası yeniden yapılanmaya alternatif olarak uygun fiyatlı konut: Fas, El Hauz
  1. Tez No: 999166
  2. Yazar: WIAM BENLARBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Eylül 2023'te Fas'ı yerle bir eden şiddetli deprem, ülkenin özellikle El Hauz gibi kırsal alanlarda doğal afetlere karşı duyarlılığını gözler önüne serdi. Hükümet, restorasyon stratejisinin bir parçası olarak uygun fiyatlı konut alternatiflerine öncelik vererek yanıt verse de, uzak ve sosyoekonomik açıdan hassas bölgelerde yeniden yapılanmanın zorlukları, daha bağlam odaklı önlemler gerektirdi. Bu tez, kırsal toplulukların erişilebilir, sürdürülebilir ve kültürel olarak yerleşik stratejiler kullanarak kendi toparlanma süreçlerini yönetme konusunda yeterince takdir edilmeyen yeteneklerine odaklanmaktadır. Ucuz konutların yalnızca geçici bir çözüm olarak değil, aynı zamanda kırsal toplulukların afet sonrası ihtiyaçlarına uyarlanmış uzun vadeli, uyarlanabilir bir çözüm olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Şili, El Salvador ve Fas'tan literatür ve uluslararası vaka çalışmalarının derinlemesine incelenmesine dayanan çalışma, hibrit bir çerçeve önermektedir. Bu kavram, yerel kaynakların kullanımını, güçlü topluluk katılımını ve kademeli konut çözümlerini içermektedir. Tez, bu özellikleri vurgulayarak yeniden inşanın nasıl güçlendirme aracı haline gelebileceğini, etkilenen toplulukların sosyal ve çevresel koşullarını temsil eden daha güvenli, daha dayanıklı konutlar inşa etmelerine nasıl olanak sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The severe earthquake that devastated Morocco in September 2023 highlighted the country's susceptibility to natural catastrophes, particularly in rural areas like Al Haouz. While the government responded by prioritizing affordable housing alternatives as part of its restoration strategy, the difficulties of reconstructing in distant, socioeconomically vulnerable areas necessitated more context-specific measures. This thesis focuses on the underappreciated ability of rural communities to lead their own recovery using accessible, sustainable, and culturally embedded strategies. It investigates how inexpensive housing may be used not only as a temporary remedy, but also as a long-term, adaptive solution adapted to rural communities' post-disaster needs. Based on an in-depth review of literature and international case studies from Chile, El Salvador, and Morocco, the study suggests a hybrid framework. This concept incorporates the utilization of local resources, strong community engagement, and gradual housing solutions. By emphasizing these features, the thesis illustrates how rebuilding may become a vehicle for empowerment—allowing impacted communities to rebuild safer, more resilient dwellings that represent their social and environmental circumstances.