Strategies for affordable housing: Cohousing's potential role in creating dwellings equally accessible to all
Alım gücüne uygun konut stratejileri: Herkes için eşit derecede erişilebilir konut üretiminde ortak konutun potansiyel rolü
- Tez No: 763131
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde, alım gücüne uygun ve elverişli konut ihtiyacı daha önce hiç olmadığı kadar acil bir hal almaktadır. Hızlı kentleşme, nüfus artışı ve ekonomik eşitsizlikler, elverişli konuta erişim konusunda dünya çapında sorunlara neden olmaktadır. Elverişli konut hakkı bir insan hakkı olarak kabul edilmektedir ve sosyal kapsayıcılık için büyük önem taşımaktadır. Ancak, uygun bir konuta erişim, düşük gelirli nüfusun çoğunluğu ve hatta orta gelirli gruplar için genellikle sorun teşkil etmektedir. Bu gruplar gecekondu gibi gayriresmî yerleşimlerde ya da yetersiz konutlarda yaşamaya zorlanmaktadırlar. Bu nedenle, alım gücüne uygun konut, bu sorunlara çözüm üretmek ve herkes için eşit derecede erişilebilir konutlar yaratmak için araştırılması gereken önemli bir konudur. Buna ek olarak, konut alım gücünü iyileştirmede, ortak konut modelinin kabiliyetlerine ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu görüşlerden yola çıkarak, bu tez, alım gücüne uygun konutun farklı ölçeklerde ne gibi faydalar sağlayabileceğini göstermeyi, sorumlu tarafların dünya çapında neler yapabileceğini araştırmayı ve alım gücüne uygun konut ile ortak konut arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, alım gücüne uygun konut ve ortak konut ile ilgili mevcut literatürün taranması, alım gücüne uygun konut tedariğinin farklı aşamalarında izlenebilecek çeşitli maliyet etkin stratejilerin örnekler üzerinden incelenmesi ve ortak konut projelerinin vaka çalışması olarak araştırılması ile yürütülmektedir. Çalışmanın sonucunda, bulgular ortak konut modelinin alım gücüne uygun konut arzında etkin bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, ortak konut modelinin tek başına konut satın alınabilirliğini sağlaması mümkün değildir. Maliyet etkin stratejiler, alternatif mülkiyet biçimleri, disiplinlerarası yaklaşım ve sorumlu tarafların iş birliği ile ortak konut modeli alım gücüne uygun konut tedariğine önemli bir katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for affordable and adequate housing is more urgent than it has ever been before. Rapid urbanization, population growth and economic inequalities are causing problems worldwide when access to adequate housing is concerned. The right to adequate housing is recognized as a human right and it is essential for social inclusion. However, access to a decent dwelling is usually problematic for most of low-income population and even middle-income groups. These groups are being coerced into living in informal settlements or inadequate housing units. Therefore, affordable housing is an important topic to investigate in order to respond to these issues and create dwellings equally accessible to all. There are also arguments about the cohousing model's capabilities in achieving housing affordability. On this basis, this thesis intends to illustrate what affordable housing can benefit on different scales, explore what the responsible parties can do around the globe and uncover the correlation between affordable housing and cohousing. The study is conducted by surveying the existing literature about affordable housing and cohousing while investigating various cost-effective strategies to be followed in different phases of affordable housing provision through examples and researching cohousing projects as case studies. As a result, findings suggest that the cohousing model can play an active role in the supply of affordable housing. That being said, it is not possible for cohousing to achieve housing affordability alone. In conjunction with cost-effective strategies, alternative tenure models, interdisciplinary approach and collaboration between responsible parties, cohousing can make a significant contribution to affordable housing provision.