Gümrük çalışanlarının iş stresi ve örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişki: Mersin ili örneği
The relationship between customs employees' perceptions of job stress and organizational commitment: The case of Mersin province
- Tez No: 999195
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
İş stresi veya örgütsel stres ve örgütsel bağlılığa ilişkin kavramlarla iş dünyası açısından önem taşımaktadır. Bu kavramlar çalışma hayatının her kademesi için önemlidir. Gümrük müşavirlik mesleği de kendine özgü kuralları, mesleki bilgi kümesi ve zorlukları olan bir meslektir. Bu tez çalışmasının amacı, bu meslek içerisinde yer alan meslek mensuplarının iş stresleri ve örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak, ayrıca demografik değişkenlere göre bu sektör çalışanlarının iş streslerinde ve örgütsel bağlılıklarında anlamlı farklar olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışma sonuçları sektör yöneticilerine, araştırmacılara önemli ip uçları ve yönetimsel araçlar sunmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde Gümrük Müşavirliği mesleği ve çerçevesi kapsamlı ele alınmıştır ikinci bölümünde iş stresi kavramı, örgütsel bağlılık kavramı ve bunları etkileyen değişkenler ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise gümrük müşavirlik firması çalışanlarının iş stresleri ve örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişki ile demografik değişkenlere göre iş stresleri ve örgütsel bağlılıklarında anlamlı farklılıklar olup olmadığına yönelik araştırma sonuçları incelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular özet olarak şöyledir. Gümrük müşavirlik sektöründe çalışanların iş stresi algıları ile örgütsel bağlılık algıları arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Demografik değişkenlere göre algılanan iş stresi seviyesinde; cinsiyete göre, pozisyona göre ve unvana göre alt gruplar arasında anlamlı farklar gözlenmemiştir. Ancak, medeni duruma göre, meslekteki süre, yaş, eğitim, ücret değişkenlerine göre alt grupların örgütsel stres algıları arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık algılarında ise ifade edilen demografik değişkenlerin tümünde bazı alt grupları arasında anlamlı farklar olduğu ortaya çıkmıştır. Gümrük müşavirlik sektörü ve yaptığı işlemler, uluslararası ticaretin sağlıklı ve doğru yapılması için önemlidir. Literatürde bu sektör ve çalışanlarını kapsayan çalışmalar kısıtlıdır. Bu yönüyle de bu çalışma sektöre değer katacak bir çalışma olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Concepts related to job stress, organizational stress, and organizational commitment are important for the business world. These concepts are encountered at every stage of working life. The customs consultancy profession is a profession with its own unique rules, professional knowledge base, and challenges. The purpose of this thesis is to investigate whether there is a relationship between job stress and organizational commitment among professionals within this profession, and to determine whether there are significant differences in job stress and organizational commitment among employees in this sector based on demographic variables. The results of this study provide important clues and managerial tools for sector managers and researchers. The first part of this thesis comprehensively examines the Customs Consultancy profession and its framework. The second part explores the concepts of job stress, organizational commitment, and the variables that influence them. The third part of the thesis examines the relationship between job stress and organizational commitment perceptions of customs consultancy employees, and whether there are significant differences in job stress and organizational commitment based on demographic variables. The findings of the research are summarized as follows. No significant correlation was observed between the job stress perceptions of employees in the customs consultancy sector and their perceptions of organizational commitment. No significant differences were observed between subgroups based on gender, position, or title in perceived job stress according to demographic variables. However, significant differences were found between subgroups based on marital status, length of service, age, education, and wage in perceived organizational stress. Regarding perceptions of organizational commitment, significant differences were found between some subgroups across all demographic variables. The customs consultancy sector and its operations are crucial for the healthy and efficient conduct of international trade. Studies covering this sector and its employees are limited in the literature. In this respect, this study has the potential to add value to the sector.