Türkiye'de kamu sektöründe hizmet içi eğitime yönelik çalışanların algısı: Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü örneği
Employees in the public sector in turkey service oriented education perception: Uludag Regional Directorate of Customs and Trade Ministry example
  1. Tez No: 491414
  2. Yazar: ŞEYMA TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında hizmet içi eğitimin çalışanlar üzerindeki etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda daha önce yapılan hizmet içi eğitime yönelik çalışmalar incelenmiş, araştırma sonuçları analiz edilmiştir. Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve Bağlantılı Gümrük Müdürlükleri'nde, kurum personelinin almış olduğu hizmet içi eğitime yönelik çalışanların algısını değerlendirmeye yönelik yapılan anket çalışması ile elde edilen sonuçlar incelemeye tabi tutulmuştur. Tezin amacı, günümüz teknolojileri ile gelişen ve değişen çağımızda, kurum çalışanlarının uyum sürecini kolaylaştırmak adına en etkili eğitim yöntemlerinden biri olan hizmet içi eğitim yolu ile çalışmakta olduğu işin gerektirdiği mesleki anlamda bilgi ve becerilerin kazandırılabilmesi, kalite ve performansın artırılabilmesi, verimliliğin artmasına katkı sağlamayı amaçlayan bir çalışma niteliği taşır. Bu bakış açısıyla, araştırmanın çalışma grubunu oluşturan ilgili kurum çalışanlarına yapılan anket çalışması ile almış oldukları hizmet içi eğitimlere yönelik düşünceleri sorulmuştur. İki bölümden oluşan bu anket çalışmasının birinci bölümünde kişisel bilgiler yer almakta olup; kurum çalışanlarının hizmet süresi, hizmet sınıfı, çalışmış olduğu önceki kurumla karşılaştırmalı bir şekilde alınan hizmet içi eğitimlere yönelik memnuniyet durumunu ölçmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise hizmet içi eğitimim amaç ve kapsamı, eğitim ortamı ve ulaşım, öğrenim süreci, hizmet içi eğitimi veren personel ve genel bir değerlendirme kapsamında beşli Likert Tipi ölçek ile anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler Frekans Analizi, t-Testi Analizi, Varyans Analizi, Çapraz Tablo Analizine tabi tutularak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hizmet içi eğitime yönelik çalışan algılarının değerlendirilmesinde cinsiyet, medeni durum, daha önce başka bir kurumda çalışma, özel sektör ya da kamu sektöründe çalışmış olma durum değişkenlerine göre anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05). Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yeterli olup-olmadığı değişkeni arasında ise anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p0.05). Araştırmadan elde edilecek sonuçların ise sonraki yapılacak olan hizmet içi eğitimlerin amacına nasıl daha uygun olacağı ve çalışan personel üzerinde nasıl daha etkili olabileceği noktasında aydınlatıcı bilgiler sağlayacağı umulmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda ideal hizmet içi eğitim faaliyetlerine yönelik neler yapılabileceğine dair çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında ise hizmet içi eğitim kalitesini artırmaya yönelik öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to evaluate the effects of in-service training on employees. In this respect, previous studies on in-service training have been examined and the results of the research have been analyzed. In Uludag Customs and Trade Regional Directorate and Connected Customs Directorates, the results obtained by the questionnaire survey to assess the perception of the in-service trainers that institution personnel had received were examined. The objective of the thesis is to develop a system that aims to improve the quality and performance and to contribute to the productivity by providing the knowledge and skills in the professional sense required by the job that is working through the in-service training which is one of the most effective training methods in order to facilitate the adaptation process of the employees in our developing and changing age work quality. From this point of view, the researchers were asked to think about the in-service trainings they had taken with the questionnaire survey of the employees of the related institutions that constituted the working group. In the first part of this questionnaire which consists of two sections, personal information is included; questions about the satisfaction of the in-service trainings taken in comparison with the service period, the service class, the previous institution in which the employees of the institution were working. In the second part, a questionnaire study was conducted with a five-point Likert Type scale within the scope and purpose of in-service training, training environment and transportation, training process, in-service training personnel and a general evaluation. Data obtained from this study were analyzed by subjecting Frequency Analysis, t-Test Analysis, Variance Analysis, Cross Table Analysis. According to the findings obtained from the research; there was no significant difference in the assessment of perceptions of in-service trained employees compared to the variables of gender, marital status, working in another institution, working in the private sector or public sector (p>0.05). It was found that there was a significant difference between the ineffective and inadequate in-service training activities (p 0.05). It is hoped that the results obtained from the research will provide informative information on how to be more appropriate for the purpose of in-service training and how to be more effective on the staff. As a result of the findings obtained from the research, inferences were made about what could be done for the ideal in-service training activities. In the light of the data obtained from this study, suggestions for increasing the quality of in-service education were put forward.