Mâtürîdi'de mekân ve zaman
Space and time in Maturidi
- Tez No: 999196
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, insanın kendisini, etrafını, var olanı tanımlamada önemli olan mekân ve zaman kavramı Mâtürîdî açısından değerlendirilmiştir. Mekân, zaman anlayışı insan aklını, gözlemini ve inancını etkilemiştir. Aynı şekilde inanç, gözlem, aklı kullanma şekli de mekân ve zaman anlayışını etkilemiştir. Bu etkileşim insan bilgi ve medeniyet anlayışına katkı sağlamıştır. Mekân ve zaman kavramları İslam öncesi ve İslam anlayışı içerisinde farklı şekilde de anlaşılmıştır. İslam içerisinde etkilenmeyi, İslam öncesi anlayıştan etkilenerek nasları anlama ve İslam öncesi anlayış alanında İslam'dan etkilenerek özgün bilgi üretme şeklinde değerlendirebiliriz. Naslardan etkilenerek bu kavramları oluşturanlar akıl yürütme ve bilim oluşturmada yeni yöntemler belirlemişlerdir. Mâtürîdî'yi bu tasnif içerisinde naslardan etkilenip yeni akıl yürütme ve bilim üreten düşünürler içerisinde değerlendirebilir. Bu çalışmada Mâtürîdî'nin mekân, zaman anlayışını akıl ve bilim anlayışı içerisinde nasıl değerlendirildiğini ortaya koyacağız. Ayrıca bu anlayış ile var olanı nasıl anladığını ve yan manaları nasıl açıkladığını da ortaya çıkarmış olacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the concepts of space and time, which are important in defining oneself, one's surroundings, and existence, from Māturīdī's perspective. The understanding of space and time has influenced human reasoning, observation, and belief. Similarly, belief, observation, and the way reasoning is applied have also shaped the understanding of space and time. This interaction has contributed to the development of human knowledge and civilization. The concepts of space and time have been understood differently in pre-Islamic thought and within the Islamic worldview. We can interpret the influence within Islam as understanding Islamic texts through the impact of pre-Islamic thought and producing original knowledge in the pre-Islamic context influenced by Islam. Those who shaped these concepts by drawing from Islamic texts introduced new methods of reasoning and scientific inquiry. Māturīdī can be considered among the thinkers who, influenced by these texts, developed new approaches to reasoning and science. In this study, we will examine how Māturīdī's understanding of space and time is evaluated within the framework of reasoning and scientific thought. Additionally, we will explore how he comprehended existence and explained secondary meanings through this understanding.