Sivil havacılık sektöründe iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin performansa etkisi: Havalimanı çalışanları örneği
Effect to performance of occupational health and safety measures in civil aviation industry: Airport staff sample
- Tez No: 408803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma; havalimanlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin, çalışanlar üzerindeki performansa etkisini ortaya koyarak, oluşan bu etki ile çalışanların iş tatmin boyutlarını ilişkilendirebilmek ve düzeltici tedbirlerin alınmasına yönelik önerileri ortaya koyabilmek amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmayla ilgili olarak mevcut mevzuat incelenmiş, İSG konusunda ilk önemli yasa olan 6331 sayılı kanun ile diğer düzenlemeler karşılaştırılmış olup anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasıyla deneklerin yaş, cinsiyet, unvan, kişisel alışkanlıkları, strese bağlı sigara-alkol bağımlılıkları, eğitim ile İSG bilgi düzeyleri oranı, bu konuda eğitim alıp almadıkları ve bu konuda bilgi sahibi olmaları arasındaki ilgi ile iş kazası geçirme oranları ve bunun performansa etkisi araştırma soruları ile incelenmiştir. Anket uygulama alanı olarak ulaşım sektörü seçilmiş ve anketin oluşturulmasında havalimanı çalışanlarından destek alınmıştır. Saha araştırması, Ankara Esenboğa ve Adana Şakirpaşa Havalimanı çalışanlarına uygulanmıştır. Gümrük muhafaza memuru, gümrük memuru, şoför, yer hizmet görevlisi vb. gibi farklı unvanlarda yaklaşık 250 kişi arasından örneklem ile 153 çalışan üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; airports, employee health and safety by revealing the impact of performance on employees, it aims to put forward proposals for the removal of associate job satisfaction aspects of working with this effect occurred and corrective measures are made with. Existing legislation was examined in connection with this work, which has been compared with the first major law other regulations of Law No. 6331 on the OHS survey was conducted. Age of the subjects with the survey, gender, title, personal habits, smoking and alcohol abuse are related to stress, OHS knowledge proportions with training, they receive training in this regard and attention to work-related accidents spending rates between having information about this and was investigated by hypothesis, the impact on performance of it . Survey of applications in the transport sector support has been selected and the survey of the creation of airport employees. Field research was applied to the Ankara Esenboga Airport and Adana Şakirpaşa employees. Customs guards, customs officers, chauffeur, etc. ground workers. different titles, was applied on the sample of 153 employees as about 250 people.