Vurmalı çalgıların çağdaş müziğin gelişen ses dünyası içerisindeki konumu
The role of percussion instruments in the evolving of the soundscape of contemporary music
- Tez No: 999246
- Danışmanlar: PROF. SERLA BALKARLI, DOÇ. DR. ONUR DÜLGER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, vurmalı çalgıların ses üretim yöntemlerinin, çağdaş müzikte ortaya çıkan genişletilmiş tekniklerin egemen olduğu yeni ses dünyasını ne ölçüde şekillendirdiğini ve vurmalı çalgıların ses üretim teknikleriyle, tahta üflemeliler, bakır üflemeliler, yaylılar ve piyano, arp, gitar olarak gruplanan klasik müziğin diğer çalgılarının ses üretim tekniklerinin karşılıklı etkileşimini araştırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda vurmalı çalgıların, klasik batı müziği içindeki rol evrimi değerlendirilecek ve armonik, inarmonik ve gürültü sesleri ile diğer çalgılardan genişletilmiş tekniklerle elde edilen sesler, spektral ve bilişsel özellikleri bakımından karşılaştırılarak analiz edilecektir. Bu analizde hem öznel dinleme ve değerlendirme hem de sonogram ve dalga formu analizleri çıktıları karşılaştırılacaktır. Sonuçlar, vurmalı çalgıların armonik, inarmonik ve gürültü sesleri ile diğer çalgıların genişletilmiş çalma teknikleriyle elde edilen sesleri arasındaki gerek üretim yöntemleri gerekse niteliksel özellikler bakımından benzerlikleri açığa çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates to what extent the sound production methods of percussion instruments have shaped the new sonic world dominated by extended techniques that emerged in contemporary music, and examines the reciprocal interaction between the sound production techniques of percussion instruments and those of other classical Western music instruments grouped as woodwinds, brass, strings, and piano, harp, and guitar. For this purpose, the evolution of the role of percussion instruments within Western classical music will be evaluated, and harmonic, inharmonic, and noise sounds will be analyzed in comparison with sounds obtained from other instruments through extended techniques, in terms of their spectral and cognitive characteristics. In this analysis, both subjective listening and evaluation, as well as the outputs of sonogram and waveform analyses, will be compared. The results will reveal the similarities between the harmonic, inharmonic, and noise sounds of percussion instruments and the sounds obtained through the extended playing techniques of other instruments, both in terms of their production methods and their qualitative characteristics.