Çağdaş dönem bestecilerinin eserlerinde vurmalı çalgıların önemi
Importance of percussi̇on i̇n the works of contemporary peri̇od composers
- Tez No: 418112
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çağdaş dönem bestecilerinin eserlerinde vurmalı çalgıların kullanımını ve önemini ortaya koymaktır. Çağdaş Dönem bestecilerinden özellikle, Edward Elgar, Claude Debussy, Igor Stravinsky, George Gershwin, Sergey Prokofiev, Alban Berg, Maurice Ravel, Bela Bartok, Arnold Schönberg, Türk Bestecilerden Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün, Kemal Sünder'in vurmalı çalgılara olan yaklaşımları ve getirdikleri yenilikler ile vurmalı çalgılar için önemli orkestra eserleri detaylı bir biçimde vurmalı çalgılar teknikleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, Çağdaş Müzik, Çağdaş Müzikte Akımlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, Çağdaş Dönem Bestecilerinin Eserlerinde Kullanılan Vurmalı Çalgılar, Çağdaş Dönem Bestecileri ve Çağdaş Türk Müziği Bestecileri Eserlerinde Vurmalı Çalgıların Kullanımına Yönelik Örnekler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the Contemporary period in the works of the composers of the use of percussion instruments, and the importance to reveal. Contemporary composers of the Period, in particular, Edward Elgar, Claude Debussy, Igor Stravinsky, George Gershwin, Sergey Prokofiev, Alban Berg, Maurice Ravel, Bela Bartok, Arnold Schönberg, from Turkish Composers, Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tuzun, Kemal Sunder's percussion to approach and innovations. percussion instruments important for orchestral works in detail and percussion techniques, considering investigated.Information is given about Contemporary Music, Trends In Contemporary Music in the first part of the study. In the second part is explained that The percussion used in the Works of Contemporary Period Composers, Examples for the Use of Percussion In The Works of Contemporary Period Composers.