Fosfoinositid 3-kinaz (PI3K) inhibitörü idelalisib'in multiplmyelom (U266) hücrelerinde sitotoksisite ve apoptoz üzerindekiolası etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxicity and possible effects on apoptosis of the phosphoinositide 3-kinase (PI3K) inhibitor idelalisib in multiple myeloma (U266) cells
  1. Tez No: 999249
  2. Yazar: EFE MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda bortezomib duyarlı insan multipl myelom hücre hattında (U266) in vitro koşullarda idelalisib'in tek başına ve bortezomib ile kombine halde uygulanmalarının sitotoksisite, apoptoz ve PI3K yolağı inhibisyonu açısından sonuçların değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, PI3Kδ inhibitörü olan idelalisib'in, tek başına ve proteazom inhibitörü bortezomib ile kombinasyon halinde U266 multipl miyelom hücre hattı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hücre canlılığı üzerine etkiler, SuperKine™ Maximum Sensitivity Cell Counting Kit-8 (CCK-8) (Abbkine) kiti ile değerlendirildi. Bu yöntem, canlı hücrelerin mitokondriyal dehidrogenaz enzim aktivitelerine dayanan kolorimetrik bir ölçüm prensibine sahiptir. Elde edilen IC50 değerleri temel alınarak, Muse® Annexin V & Dead Cell kiti aracılığıyla apoptoz ve cell cycle analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak tek yönlü ANOVA, post hoc Tukey testi ile değerlendirilmiş; p<0.05 değerleri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Kontrol grubuna kıyasla canlı hücre popülasyonu her üç grupta da anlamlı azalmıştır. Bortezomib ve kombinasyon gruplarında bu azalma daha fazladır (p<0,001). İdelalisib uygulaması ile de canlı hücre popülasyonunda anlamlı bir azalma bulundu (p=0,013). Kombinasyon uygulamamızda da bortezomib'in tek başına uygulamasına kıyasla canlı hücre sayısında azalma tespit ettik (p=0,039). Erken apoptotik hücre popülasyonuna baktığımızda bortezomib ve kombinasyon grubunda kontrole göre anlamlı bir artış vardır (p değerleri sırası ile 0,020 ve 0,015). Bortezomib ve kombinasyon grubu arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. İlaç uygulamaları sonrası hücre döngüsündeki değişiklikleri ve olası mitotik tutuklanma etkisini iii belirlemek amacıyla Muse™ Cell Analyzer (Luminex) cihazı kullanılarak cell cycle analizi yapılmıştır. Bu analiz ile, özellikle G₂/M fazında hücre birikimi gözlemlenerek, kombinasyon tedavisinin mitotik tutukluk oluşturduğu doğrulanmıştır. Tartışma: Bu çalışmada PI3Kδ inhibitörü olan idelalisib'in, tek başına ve proteazom inhibitörü bortezomib ile kombinasyon halinde U266 multipl miyelom hücre hattı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kontrol grubuna kıyasla her üç ilaç grubunda da hücre canlılığının anlamlı biçimde azaldığını, özellikle bortezomib ve kombinasyon uygulamalarında bu azalmanın daha belirgin olduğunu göstermiştir. Apoptoz analizinde, idelalisib, bortezomib ve kombinasyon gruplarında geç apoptotik ve total apoptotik hücre oranlarında anlamlı artış gözlenmiştir. Bu artış, özellikle kombinasyon grubunda en yüksek düzeyde saptanmış ve bortezomib'in tek başına etkisine kıyasla anlamlı fark oluşturmuştur (p=0,019). Erken apoptotik hücrelerde de bortezomib ve kombinasyon gruplarında belirgin artış izlenmiştir. Buna karşın ölü hücre popülasyonunda anlamlı değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, idelalisib'in U266 multipl miyelom hücrelerinde doz ve zamana bağımlı kısmi sitotoksik etki gösterdiğini ortaya koymuştur. İdelalisib ve bortezomib kombinasyonu, her iki ilacın tek başına uygulanmasına kıyasla total ve geç apoptotik hücre popülasyonlarında anlamlı artış oluşturmuştur. Bu sonuçlar, idelalisib'in bortezomib ile kombinasyon halinde apoptozu artırıcı bir etki gösterebileceğini ve PI3Kδ yolak inhibisyonunun multipl miyelom tedavisinde potansiyel bir hedef olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the effects of idelalisib, administered alone and in combination with bortezomib, on cytotoxicity, apoptosis, and PI3K pathway inhibition under in vitro conditions in the bortezomib-sensitive human multiple myeloma cell line (U266). Materials and Methods: In this study, the effects of idelalisib, a PI3Kδ inhibitor, alone and in combination with the proteasome inhibitor bortezomib, on the U266 multiple myeloma cell line were investigated. The effects on cell viability were evaluated using the SuperKine™ Maximum Sensitivity Cell Counting Kit-8 (CCK-8) (Abbkine). This method is based on a colorimetric measurement principle that relies on the mitochondrial dehydrogenase enzyme activity of viable cells. Based on the obtained IC₅₀ values, apoptosis and cell cycle analyses were performed using the Muse® Annexin V & Dead Cell Kit. Experimental data were analyzed using the SPSS statistical software by one-way ANOVA followed by the post hoc Tukey test, and p values < 0.05 were considered statistically significant. Results: Compared to the control group, the viable cell population was significantly reduced in all three treatment groups. This reduction was more pronounced in the bortezomib and combination groups (p < 0.001). A significant decrease in the viable cell population was also observed following idelalisib treatment (p = 0.013). In the combination treatment, a further reduction in the number of viable cells was detected compared to bortezomib alone (p = 0.039). When the early apoptotic cell population was evaluated, a significant increase was observed in the bortezomib and combination groups compared to the control group (p values of 0.020 and 0.015, respectively). However, no statistically significant difference was found between the v bortezomib and combination groups. To determine changes in the cell cycle following drug treatments and to evaluate a potential mitotic arrest effect, cell cycle analysis was performed using the Muse™ Cell Analyzer (Luminex). This analysis demonstrated a marked accumulation of cells particularly in the G₂/M phase, confirming that the combination treatment induced mitotic arrest. Discussion: In this study, the effects of idelalisib, a PI3Kδ inhibitor, administered alone and in combination with the proteasome inhibitor bortezomib, on the U266 multiple myeloma cell line were evaluated. The results showed that cell viability was significantly reduced in all three treatment groups compared to the control group, with a more pronounced reduction observed particularly in the bortezomib and combination treatments. Apoptosis analysis demonstrated a significant increase in the proportions of late apoptotic and total apoptotic cells in the idelalisib, bortezomib, and combination groups. This increase was most prominent in the combination group and resulted in a statistically significant difference compared to bortezomib alone (p = 0.019). A marked increase in early apoptotic cells was also observed in the bortezomib and combination groups. In contrast, no significant change was detected in the dead cell population. Conclusion: The findings demonstrated that idelalisib exhibited a partial cytotoxic effect in U266 multiple myeloma cells in a dose- and time-dependent manner. The combination of idelalisib and bortezomib resulted in a significant increase in the proportions of total and late apoptotic cell populations compared to the administration of either agent alone. These results suggest that idelalisib may enhance apoptosis when used in combination with bortezomib and that inhibition of the PI3Kδ pathway could represent a potential therapeutic target in the treatment of multiple myeloma.