Geleneksel Türk tiyatrosundan çağdaş tiyatroya meddahlık geleneğinin“kalabalık duası”oyunu üzerinden incelenmesi
An analysis of the tradition of meddahlik from traditional Turkish theatre to contemporary theatre through the play“kalabalik duasi”
  1. Tez No: 999250
  2. Yazar: GİZEM YÖNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, geleneksel Türk tiyatrosunun anlatıcı merkezli türlerinden meddahlık geleneğini tarihsel ve dramaturjik boyutta ele alarak incelemekte ve geleneğin çağdaş Türk tiyatrosuna yansımalarını Volkan Çıkıntoğlu'nun Kalabalık Duası oyunu üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada meddahlık geleneğinin kökeni, Osmanlı toplumundaki yeri, sahneleme biçimi, sahneleme araçları ve seyirciyle kurduğu ilişki geleneksel Türk tiyatrosu bağlamında değerlendirilmektedir. Ardından meddahlığın modernleşme sürecinde Batılı tiyatro yaklaşımlarıyla kurduğu ilişki, yaşadığı kırılmalar ve dönüşümler ele alınmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında Kalabalık Duası oyununun dramaturjik çözümlemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda anlatıcının konumu, kullanılan dil ve sahneleme araçları meddahlık geleneğiyle karşılaştırmalı olarak incelenmekte ve meddahlığın çağdaş Türk tiyatrosu üzerindeki etkisi değerlendirilmektedir. Çalışma, meddahlık geleneğini tarihsel süreklilik ve modern sahneleme yöntemleriyle birlikte ele alarak, geleneksel Türk tiyatrosunun kültürel mirasına çağdaş bir akış açısıyla yaklaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the tradition of meddahlık, one of the narrator-centered forms of traditional Turkish theatre, from historical and dramaturgical perspectives, and aims to reveal its reflections in contemporary Turkish theatre through Volkan Çıkıntoğlu's play Kalabalık Duası. Within this framework, the origins of the meddahlık tradition, its role in Ottoman society, its modes of performance, stage devices, and its relationship with the audience are evaluated in the context of traditional Turkish theatre. Subsequently, the interaction of meddahlık with Western theatrical approaches during the modernization process, along with the transformations and ruptures it has undergone, is discussed. In the practical section of the study, a dramaturgical analysis of Kalabalık Duası is conducted. In this analysis, the position of the narrator, the use of language, and the staging devices are examined comparatively in relation to the meddahlık tradition, and the influence of this tradition on contemporary Turkish theatre is assessed. By addressing the meddahlık tradition together with its historical continuity and modern staging practices, the study aims to approach the cultural heritage of traditional Turkish theatre from a contemporary perspective.