Doğum sonrası işe dönüş sürecinde algılanan örgütsel desteğin örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkisi: Sağlık sektörü üzerine bir inceleme
The effect of perceived organisational support on organisational commitment and turnover intention during the return-to-work process after maternity: A study in the healthcare sector
- Tez No: 999248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Sosyal Hizmet, Business Administration, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğum sonrası işe dönüş sürecinde kadın çalışanların algıladıkları örgütsel desteğin, örgütsel bağlılık düzeyleri ve işten ayrılma eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, sağlık sektöründe görev yapan ve doğum sonrası aktif çalışma yaşamına geri dönen kadın çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış, veri toplama sürecinde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyo-demografik Bilgi Formu, araştırmanın temel değişkenlerini ölçmek amacıyla ise Örgütsel Destek Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve İşten Ayrılma Eğilimi Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, doğum sonrası işe dönüş sürecinde algılanan örgütsel desteğin kadın çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkiye sahip olduğunu, işten ayrılma eğilimleri üzerinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Buna göre, algılanan örgütsel destek düzeyindeki artışın, örgütsel bağlılığı artırdığı ve işten ayrılma eğilimini azalttığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, sağlık sektöründe çalışan kadınların doğum sonrası işe uyum süreçlerinde örgütsel destek mekanizmalarının güçlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of perceived organisational support on organisational commitment levels and turnover intentions of female employees during the postnatal return-to-work process. The research was conducted with female employees in the healthcare sector who returned to active working life after childbirth. A relational survey model was used in the study. Data were collected using a Socio-demographic Information Form to identify participants' demographic characteristics, as well as the Perceived Organisational Support Scale, Organisational Commitment Scale, and Turnover Intention Scale to measure the main variables. The data were analysed using SPSS software. In addition to descriptive statistics, correlation and regression analyses were conducted. The findings showed that perceived organisational support during the postnatal return-to-work process has a statistically significant and positive effect on organisational commitment, and statistically significant and negative effect on turnover intention. Thus, it was found that an increase in perceived organisational support leads to higher organisational commitment and lower turnover intention. The results highlight the importance of strengthening organisational support mechanisms to facilitate the postnatal work adjustment processes of female employees in the healthcare sector.