Batı gözüyle Yunan İsyanı: Propaganda ve müdahalenin eleştirel bir analizi
The Greek Rebellion through western eyes: A critical analysis of propaganda and intervention
  1. Tez No: 999264
  2. Yazar: AHMET DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GENCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1821-1829 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı başlayan Yunan İsyanı'nda propagandanın oynadığı belirleyici rolü incelemekte ve bu etkinin yerel ile uluslararası düzeydeki yansımalarını araştırmaktadır. Çalışma, isyanı 19. yüzyıl başı Avrupa'sının entelektüel iklimi ve Helenseverlik hareketinin yükselişi bağlamına yerleştirerek, edebiyat, sanat, gazetecilik ve kişisel yazışmalar gibi propaganda araçlarının toplumsal algıları nasıl şekillendirdiğini ve desteği nasıl mobilize ettiğini ortaya koymaktadır. Propaganda yoluyla oluşturulan anlatılar, Rumları yalnızca isyancı olarak değil; Hristiyanlığın yiğit savunucuları, klasik mirasın varisleri ve despotizme karşı direnişin sembolleri olarak tasvir etmiştir. Lord Byron ve çeşitli Helensever cemiyetlerin etkili katkıları bu idealize edilmiş tasviri pekiştirirken, Rum diasporasının yürüttüğü faaliyetler bu söylemleri yayarak uluslararası kamuoyunu etkilemiş ve Yunan davasına yönelik diplomatik, ekonomik ve askerî desteklerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bununla birlikte tez, bu anlatıları eleştirel bir yaklaşımla sorgulayarak, abartılı temsilleri, oryantalist bakış açılarını ve çarpık milliyetçi söylemleri de göz önüne sermektedir. Bu nüanslar, propagandanın sadece isyanın değil, aynı zamanda isyan sonrası dönemde modern Yunan ulusal kimliğinin inşasındaki çok katmanlı rolünü anlamak açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışma, propagandanın tarihsel süreçleri etkileme gücüne, ulusal kimlikleri biçimlendirme kapasitesine ve küresel siyaseti yönlendirme potansiyeline dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the pivotal role of propaganda in the Greek Revolt against the Ottoman Empire between 1821 and 1829, examining its profound influence at both domestic and international levels. By contextualizing the conflict within the intellectual climate of early 19th-century Europe and the rise of the Philhellenism movement, the study demonstrates how propaganda tools —ranging from literature and art to newspapers and personal correspondence — were employed to mobilize support and shape public perception. These narratives portrayed the Greeks not merely as rebels, but as valiant defenders of Christianity, custodians of ancient heritage, and symbols of resistance against tyranny. The impassioned contributions of figures such as Lord Byron and various Philhellenic associations reinforced this idealized image, while the Greek diaspora actively disseminated these narratives, thereby influencing international public opinion and facilitating tangible diplomatic, economic, and military support for the Greek cause. At the same time, the thesis critically examines these portrayals, uncovering instances of exaggeration, orientalist framing, and distorted nationalist discourse. Such nuances are crucial to understanding the complex role of propaganda in shaping both the conduct of the war and the construction of modern Greek national identity in its aftermath. Ultimately, this research underscores the enduring power of propaganda in historical processes, revealing its capacity to influence wars, craft national identities, and steer global political agendas.