Regülatör T hücre (TREG) hücre metabolizmasının kontrolü için immünomodülatör aptamerlerin geliştirilmesi
Development of immunomodulatory aptamers for control of regulatory T cell (TREG) metabolism
- Tez No: 999278
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EVRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Aptamerler, proteinler, nükleik asitler ve küçük moleküller gibi spesifik hedeflere yüksek afinite ve özgüllükle bağlanma yeteneğine sahip, kısa ve tek zincirli oligonükleotidlerdir. Aptamerlerin benzersiz bağlanma özellikleri, onları terapötik uygulamalar açısından umut verici adaylar hâline getirmektedir. Geleneksel antikorlardan farklı olarak aptamerler, belirgin üç boyutlu yapılar oluşturabilmeleri sayesinde yüksek özgüllük ve afinite gösterir; bu sayede geniş bir moleküler hedef yelpazesine etkili biçimde bağlanabilirler. Bu özellik, bağışıklık yanıtlarında kritik öneme sahiptir; zira aptamerler, immün sinyal iletiminde ve yanıt mekanizmalarında kilit rol oynayan enzimlerin aktivitesini potansiyel olarak modüle edebilirler. Aptamerlerin düşük immünojenisite, kolay sentezlenebilirlik ve yüksek stabilite gibi özellikleri, onları geleneksel terapötik ajanlara kıyasla avantajlı kılmaktadır. Araştırmalar, aptamerlerin antikor benzeri işlevleri taklit edebildiğini, ancak immünojenik antikorlara bağlı tipik yan etkilerden kaçınabildiğini göstermektedir. Bu durum, özellikle immün yollardaki enzim aktivitesinin hassas şekilde modüle edilmesi gereken tedavilerin geliştirilmesinde değer taşımaktadır ve kanser ile otoimmün hastalıklar gibi durumlarda terapötik sonuçları iyileştirme potansiyeline sahiptir. Enzimlerin aptamerler aracılığıyla seçici inhibisyonu, mevcut immünoterapötiklerin sınırlılıklarını aşabilecek yeni nesil tedavilerin geliştirilmesi açısından da umut vadetmektedir. Aptamerlerin enzim inhibitörleri olarak çok yönlülüğü, immünoterapi ve ilgili diğer alanlarda önemli ilerleme fırsatları sunmaktadır. Bu özgün özellikleri, enzim modülasyonunda hedefe yönelik yaklaşımlar için etkili olmalarını sağlayarak, immünolojik hastalıklar ve kanser için daha etkin tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde umut verici bir yön oluşturmaktadır. Sonuç olarak, aptamerler, hedef biyolojik aktiviteleri çeşitli mekanizmalar yoluyla değiştirebilen ve kayda değer preklinik ve klinik potansiyele sahip umut verici bir inhibitör sınıfını temsil etmektedir. Bu benzersiz özellikleri, geleneksel yaklaşımlara kıyasla sınırlılıkları aşabilecek etkili terapötik ajanların geliştirilmesini kolaylaştırmakta ve hedefe yönelik tedavilerde yeni bir ufuk açmaktadır. Bu tez kapsamında HDAC10 ve FABP5 hedeflerine karşı spesifik DNA aptamerleri geliştirilmiştir. Buna ek olarak HDAC10 spesifik DNA aptamerlerinin inhibisyon özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aptamers are short, single-stranded oligonucleotides that exhibit the remarkable ability to bind specific targets, including proteins, nucleic acids, and small molecules, with high affinity and specificity. The unique binding properties of aptamers position them as promising candidates for therapeutic applications. Unlike traditional antibodies, aptamers exhibit high specificity and affinity due to their ability to adopt defined three-dimensional structures, allowing them to effectively bind to a wide range of molecular targets. This characteristic is crucial in the context of immune responses, where aptamers can potentially modulate the activity of enzymes that play key roles in immune signaling and response pathways. The properties of aptamers, such as low immunogenicity, ease of synthesis, and stability, make them advantageous over conventional therapeutic agents. Research indicates that aptamers can mimic antibody-like functions while avoiding the typical side effects associated with immunogenic antibodies. This aspect is particularly valuable in the development of therapies that require precise modulation of enzymatic activity in immune pathways, potentially enhancing therapeutic outcomes in diseases such as cancer and autoimmune disorders. The selective inhibition of enzymes through aptamers also indicates their promise in producing next-generation therapies that could address the limitations of current immunotherapeutics. The versatility of aptamers as enzyme inhibitors presents a significant opportunity for advancements in immunotherapy and other related fields. Their unique properties make them effective for tailored approaches in enzyme modulation, offering a promising direction in the pursuit of more effective therapeutic strategies for immunological diseases and cancer. In conclusion, aptamers represent a promising class of inhibitors capable of modifying target biological activities through various mechanisms, demonstrating considerable preclinical and clinical potential. Their unique properties facilitate the development of effective therapeutic agents that can surpass limitations associated with traditional approaches, heralding a new frontier in targeted therapy. Within the scope of this thesis, DNA aptamers specific to the targets HDAC10 and FABP5 were developed. In addition, the inhibitory properties of the HDAC10-specific DNA aptamers were thoroughly investigated.