Bazı antineoplastik ilaçların tayinine yönelik elektrokimyasal sensörlerin geliştirilmesi
Development of electrochemical sensors for the determination of some antineoplastic drugs
  1. Tez No: 999279
  2. Yazar: MERVE HATUN YILDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Chemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından ruhsatlandırılan ilk pan-fibroblast büyüme faktörü reseptörü (FGFR) kinaz inhibitörü olan Erdatifinib ve yine FDA tarafından belirli yumurtalık kanserlerinin tedavisi için ruhsatlandırılan bir poli(ADP-riboz)polimeraz (PARP) inhibitörü olan Niraparib'in miktarlarını doğru bir şekilde ölçebilen ilk elektrokimyasal sensörler oluşturulmuştur. Her bir ilaç etken maddesi için ayrı ayrı tasarlanan modifiye CKE'ler kullanılarak, Niraparib(NRP) ve Erdafitinib'in (ERD) elektrooksidasyonu diferansiyel puls voltametri(DPV), dönüşümlü voltametri (DV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi(EIS) teknikleri kullanılarak sistematik olarak araştırılmıştır. Niraparib analizi için Rutenyum (IV) oksit (RuO2) ve bizmut (III) oksitten (Bi2O3) oluşan bimetal oksit kompozit kullanılmıştır. Erdafitinib analizi için N-katkılı poröz karbon tabakalar ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılmıştır. NRP için 0,01-9,39 μM, ERD için 0,01-7,38 μM doğrusal aralık belirlenmiştir. Geliştirilen sensör ayrıca seçicilik, tekrarlanabilirlik ve tekrar üretilebilirlik açısından da incelenmiştir. Daha sonra, üretilen elektrot biyolojik numunelerde ve farmasötik dozaj formlarında Niraparib ve Erdafitinib'in miktar tayini için etkin bir şekilde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first electrochemical sensors capable of accurately quantifying Erdatifinib, the first pan-fibroblast growth factor receptor (FGFR) kinase inhibitor licensed by the FDA, and Niraparib, a poly(ADP-ribose)polymerase (PARP) inhibitor also licensed by the FDA for the treatment of certain ovarian cancers, have been created. Electrooxidation of NRP and ERD was systematically investigated using DPV, CV and EIS techniques using modified GCEs designed separately for each drug active in gredient. Bimetal oxide composite consisting of ruthenium (IV) oxide (RuO2) and bismuth (III) oxide (Bi2O3) was used for niraparib analysis. A glassy carbon electrode modified with N-doped porous carbon layers was used for erdafitinib analysis. A linear range of 0.01-9.39 μM for NRP and 0.01-7.38 μM for ERD was determined. The developed sensor was also investigated for selectivity, repeatability and reproducibility. Subsequently, the fabricated electrode was effectively used for the quantification of Niraparib and Erdafitinib in biological samples and pharmaceutical dosage forms.