Okul öncesi öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme tecrübelerinin incelenmesi
Examining the assessment and evaluation experiences of preschool teachers
  1. Tez No: 999284
  2. Yazar: MEHMET ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. COŞKUN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de okul öncesi öğretmenlerinin ölçme değerlendirme tecrüblerine odaklanılmıştır. Deneyim yaş cinsiyet gibi farklılıklara sahip okul öncesi öğretmenleriyle bu amaç için hazırlanan mülakat yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı okul öncesi öğretmenlerinin sürece ilişkin tecrübelerini, algılarını ve yöntem araçları derinlemesine incelemektir. Yirmi kişiyle yapılan bu durum çalışmasında okul öncesi öğretmenlerinin ölçme değerlendirme süreçlerine yönelik olumlu tutum gösterdiklerini ancak bilgi, zaman ve uygulama boyutlarında çeşitli sınırlılıklar yaşadıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the assessment experiences of preschool teachers in Turkey. Interviews were conducted with preschool teachers of varying ages and genders for this purpose. The main objective of the study is to examine in depth the experiences, perceptions, and methods and tools used by preschool teachers in relation to the process. This case study involving twenty participants revealed that pre-school teachers demonstrated a positive attitude towards assessment processes but experienced various limitations in terms of knowledge, time and implementation.