Ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarıyla, otoriter ebeveyn tutumları arasındaki ilişkide duygusal yoksunluk şemasının aracı rolü
The mediating role of emotional deprivation schema in the relationship between parents's childhood traumas and parental attitudes
- Tez No: 999309
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağı olumsuz yaşam deneyimleri ve travmaları bireyin gelişim evrelerini etkilemekte ve ebeveyn tutumlarını şekillendirici etki yaratmaktadır. Gelişen olumsuz ebeveyn tutumları gelecek nesillerin sağlıklı gelişimi açısından önemli sorunlardan biridir. Araştırmada ebeveynlerin çocukluk çağı travmaları ile otoriter ebeveyn tutumları arasında ilişki olduğu ve bu ilişkide duygusal yoksunluk şemasının aracılık ettiği hipotezi sınanarak travma deneyimlemiş ebeveynlerin farkındalıklarını arttırmak ve iyi oluşlarına katkı sağlamak, bu alanda çalışan ruh sağlığı uzmanlarına ışık tutmak amaçlanmıştır. Araştırmanın konusu olan çocukluk çağı travmaları, ebeveyn tutumları ve uyum bozucu şemalarla ilgili bilim çevrelerinde her ne kadar yapılan birçok araştırma ve yayın olsa da birbirleri arasında ilişkiyi yordayan araştırma sayısı ve niteliği gelişime açık bir alandır. Araştırmayla bu açığın kapatılmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi; travma kavramı, çocukluk çağı travmaları, ebeveyn tutumları, şema kavramı, şema alanları ve duygusal yoksunluk şeması kavramlarını kapsamaktadır. Araştırmada karşılaştırmalı, betimleyici ve yapısal eşitlik modellemesine dayalı ilişkisel istatistiksel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada çocukluk çağı travmaları ve alt boyutlarıyla otoriter ebeveynlik tutumu ilişkisi ve bu ilişkide duygusal yoksunluk şemasının aracı rolü test edilmiştir. Bu sınamada“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”,“Young Şema Ölçeği”ve“Ebeveyn Tutumu Ölçeği”den yararlanılmıştır. Araştırmada tüm alt boyutlarıyla çocukluk çağı travmaları ile otoriter ebeveyn tutumu arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu ve duygusal yoksunluk şemasının bu ilişkileri güçlendirdiği gözlenmiştir. Yapılan araştırmada çocukluk çağı travmaların bireylerin gelişim evrelerini etkilediğini, ebeveyn tutumlarını şekillendirerek çocuklarının da gelişimsel evrelerini etkilediğini göstermektedir. Bu araştırmayla ilgili yazının desteklenmesi ve gelecek nesillerin sağlıklı gelişimi açısından faydalı bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Negative childhood experiences and traumas affect an individual's developmental stages and have a shaping effect on parental attitudes. Developing negative parental attitudes is one of the significant problems for the healthy development of future generations. This research aims to increase the awareness of parents who have experienced trauma and contribute to their well-being, and to shed light on this field for mental health professionals, by testing the hypothesis that there is a relationship between childhood traumas and authoritarian parenting attitudes, and that the emotional deprivation schema mediates this relationship. Although there are many studies and publications in the scientific community on childhood traumas, parental attitudes, and maladaptive schemas, the number and quality of research predicting the relationships between them is an area open to development. This research aims to contribute to closing this gap. The theoretical framework of the research includes the concepts of trauma, childhood traumas, parental attitudes, schema, schema areas, and emotional deprivation schema. The research utilized comparative, descriptive, and relational statistical analysis techniques based on structural equation modeling. This study investigated the relationship between childhood trauma and its sub-dimensions, authoritarian parenting styles, and the mediating role of the emotional deprivation schema in this relationship. The“Childhood Trauma Scale,”“Young Schema Scale,”and“Parental Attitude Scale”were used in this assessment. The study observed positive correlations between childhood trauma and authoritarian parenting styles across all sub-dimensions, and that the emotional deprivation schema strengthened these relationships. The research demonstrates that childhood traumas affect individuals' developmental stages, shaping parental attitudes and influencing the developmental stages of their children. This research provides valuable findings that support existing literature and contribute to the healthy development of future generations.