Önkol el bileği ve el cerrahisinde riva ile infraklavikular brakiyal pleksus bloğunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 999311
  2. Yazar: ZÜBEYİR SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEM TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Rejyonal anestezi peroperatif ve özellikle postoperatif dönemde analjezi sağlaması, peroperatif morbiditeyi ve postoperatif hastanede kalış süresini azaltması ve maliyeti düşürmesi açısından uygun hastalarda genel anesteziye göre tercih sebebi olmaktadır. Üst extremite cerrahisinde RİVA ve İnfraklavikular blok tercih edilen rejyonel anestezi yöntemlerindendir. Rejyonel anestezi tekniklerindeki gelişim ile ultrason eşliğinde periferik blok uygulamasının hızlı ve güvenli olması kısa süreli ekstremite cerrahisinde uygulamanın yaygınlaşmasına yol açmıştır. Çalışmamızda amaç; üst ekstremite ön kol el bileği ve el cerrahisinde uygulanan anestezi yötemlerinden olan rejyonael intravenöz anestezi tekniği ile infraklavikular brakiyal pleksus bloğunu karşılaştırmaktır. Hastanenin Etik Kurulu'ndan izni alınarak, Ortopedi ve Plastik Cerrahi kliniklerinde en az 30 dakika süreli el-bilek-önkol cerrahisi planlanan 18-85 yaş arasında, ASA I-III olan 104 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar programlı basit randomizasyon ile iki eşit gruba ayrıldı. Grup I (RİVA) (n=50)'e yöntemine uygun olarak; 40 ml 3 mg / kg dozunda prilokain ile RİVA uygulandı. Grup II (İnfraklavikular Blok) (n=50): USG eşliğinde 20 ml % 1 prilokain infraklavikular blok uygulandı. Duyu muayenesi blok uygulandıktan sonra 30 dk boyunca her 5 dakikada bir kontrol edildi. Motor fonksiyon muayenesi de 30 dakika boyunca her 10 dakikada bir kontrol edildi. Duyu muayenesi radial sinir için ilk 3 parmak ve bileğin dorsali, ulnar sinir için 5. parmak medial yüzü, median sinir için ilk 3 parmak ve bileğin volar yüzü ve n. muskulokutanöz sinir için önkolun lateral bölgesine karşı kolla karşılaştırmalı olarak pinprick skalası yapılarak tamamlandı. Her iki grupta da duyu blok skalasında pinprick duyu muayenesi uygulandı; duyu yok, duyu hafif, duyu var şeklinde kayda alındı. Motor blok muayenesi modifiyebromage skalasına göre yapıldı. Bu iki yöntemi uygulama kolaylığı uygulama süresi, hasta açısından uygulama sırasında, cerrahi sırasında ve postoperatif analjezi bakımından cerrahi işlem sırasında cerrah açısından memnuniyeti, cerrahi işlem sırasında hemodinamik olarak değerlendirildi. 5. dakikada pinprick testi uygulandığında gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu, 10. ve 15.dakikalarda RİVA uygulamasında anlamlı olarak sensoriyel blok düzeyi yüksekti. Modifiye bromage skorlamasında ≤ 2 düzeye gelmesi infraklavikular blok anlamlı olarak daha yüksek oranda görüldü. İşlem sırasında şiddetli ağrı hisseden hasta olmadı. Benzer şekilde anestezi yönteminden memnuniyet düzeyi (Grup I de anesteziden tam memnuniyet oranı, grup II den anlamlı (p< 0,05) olarak daha düşüktü. Birden fazla damar ponksiyonu gözlenmedi, cilde birden fazla giriş gözlenmedi, lokal anestezik ilaç toksisitesi ile karşılaşılmadı. Hemodinamik değerlerden ortalama arteriyal basınç (OAB) değerlendirmeye alındığında Grup I'de 5.dakikada OAB değeri grup II den anlamlı (p< 0,05) olarak daha yüksekti, her iki grupta da diğer dakikalarda anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Anestezi yöntemi olarak cerrahın memnuniyeti istatiksel olarak farklılık göstermedi. Postoperatif sensorinöral blok geri dönüş zamanında infraklaviküler blok grubunda ağrı hissinin daha geç döndüğü görülmektedir. Grup I'de 2.saatte, 4.saatte, 8. saatte dokunmayı tam hissetme oranı grup II'den anlamlı (p<0,05) olarak daha yüksekti. Grup I ve grup II'de 24.saatte dokunmayı tam hissetme oranı anlamlı farklılık göstermemiştir. Ön kol el bileği ve el cerrahisi planlanan hastalara uygulanacak anestezi yöntemlerinden RİVA (rejyonel intravenöz anestezi) ve USG eşliğinde infraklavikular brakiyal pleksus bloğu karşılaştırıldığında uygulama süresi, uygulama kolaylığı açısından RİVA' nın üstünlüğünün olmadığı, infraklavikular blok yönteminden hastaların ve cerrahın daha memnun olduğu, postoperatif analjezi, verilen lokal anestezik volümü açısından infraklavikular yöntemin avantajlı olduğu, ön kol elbileği ve el cerrahisinde tercih edilmesi gerektiği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regional anesthesia is preferred over general anesthesia in suitable patients because it provides analgesia in the perioperative and especially postoperative periods, reduces perioperative morbidity and postoperative hospital stay, and lowers costs. RIVA and infraclavicular block are preferred regional anesthesia methods in upper extremity surgery. With the development of regional anesthesia techniques, the rapid and safe application of ultrasound-guided peripheral block has led to its widespread use in short-duration extremity surgery. The aim of our study is to compare regional intravenous anesthesia technique, which is one of the anesthesia methods applied in upper extremity forearm, wrist, and hand surgery, with infraclavicular brachial plexus block. With the permission of the hospital's Ethics Committee, 104 patients aged 18-85 years, with ASA I-III, who were scheduled for hand-wrist-forearm surgery lasting at least 30 minutes in the Orthopedics and Plastic Surgery clinics were included. Patients were divided into two equal groups using simple computer-programmed randomization. Group I (RIVA) (n=50): RIVA was applied with 40 ml of 3 mg/kg prilocaine according to the method. Group II (Infraclavicular Block) (n=50): 20 ml of 1% prilocaine was applied as an infraclavicular block under USG guidance. Sensory examination was checked every 5 minutes for 30 minutes after the block was applied. Motor function examination was also checked every 10 minutes for 30 minutes. Sensory examination was completed by applying a pinprick scale to the radial nerve (first 3 fingers and dorsal side of the wrist), the ulnar nerve (medial side of the 5th finger), the median nerve (first 3 fingers and volar side of the wrist), and the musculocutaneous nerve (lateral side of the forearm) in comparison with the opposite arm. In both groups, pinprick sensory examination was applied using the sensory block scale; sensation was recorded as no sensation, mild sensation, or present. Motor block examination was performed according to the modified Bromage scale. The ease of application of these two methods, the duration of application, patient satisfaction during the procedure, surgical satisfaction during surgery, and postoperative analgesia, as well as surgeon satisfaction during surgery, were evaluated hemodynamically during surgery. There was no significant difference between the groups when the pinprick test was applied at 5 minutes, but the sensory block level was significantly higher with RIVA application at 10 and 15 minutes. Infraclavicular block was significantly more common when the modified Bromage score reached ≤ 2. No patient experienced severe pain during the procedure. Similarly, satisfaction with the anesthesia method was significantly lower in Group I (complete satisfaction with anesthesia was significantly lower than in Group II (p < 0.05)). Multiple vessel punctures were not observed, multiple skin entries were not observed, and no local anesthetic toxicity was encountered. When evaluating the mean arterial pressure (MAP) from hemodynamic values, the MAP value at 5 minutes was significantly higher in Group I than in Group II (p < 0.05), and no significant difference was observed in either group at other minutes. Surgeon satisfaction with the anesthesia method did not differ statistically. In the postoperative sensorineural block recovery time, pain sensation returned later in the infraclavicular block group. The rate of complete touch sensation at 2 hours, 4 hours, and 8 hours was significantly higher in Group I than in Group II (p < 0.05). There was no significant difference in the rate of complete touch sensation at 24 hours between Group I and Group II. Forearm hand When comparing RIVA (regional intravenous anesthesia) and ultrasound-guided infraclavicular brachial plexus block, which are anesthesia methods to be applied to patients scheduled for wrist and hand surgery, we concluded that RIVA was not superior in terms of application time and ease of application, that patients and surgeons were more satisfied with the infraclavicular block method, that the infraclavicular method was advantageous in terms of postoperative analgesia and the volume of local anesthetic administered, and that it should be preferred in forearm, wrist and hand surgery.