Ofis çalışanlarının Tip 2 diyabet, kardiyovasküler risk ve sağlıklı yaşam farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of office worker' Type 2 diabetes, cardiovascular risk and healthy life awareness
- Tez No: 999335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fenerbahçe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, ofis çalışanlarının Tip 2 diyabet, kardiyovasküler risk ve sağlıklı yaşam farkındalıklarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel tipte planlanmıştır. Özel bir şirketin 161 çalışanı ile 04.10.2023-17.01.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Fin Diyabet Risk Skoru, Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Farkındalığı ölçeği ile elde edilmiş, SPSS 22,0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ofis çalışanlarının, %40,4'ünü 31- 40 yaş arasında, %56,5'inin erkek, %64,0'ünün evli, %53,4'ünün üniversite mezunu, %78,9'unun kronik hastalığının olmadığını, %35,4'ü birinci derece akrabalarında kalp hastalığının olduğu, düzenli ilaç kullananların %22,6'sı tansiyon ilacı kullandığı, %51,6'sının normal kilolu ve altı olarak değerlendirildirilmiştir. Çalışanların diyabet risk ortalaması 9,87±4,55, kardiyovasküler hastalık risk ortalaması 5,44±1,58, sağlıklı yaşam farkındalığı ortalaması 58,87±6,35 olarak belirlenmiştir. Diyabet risk, kardiyovasküler hastalık risk farkındalığı ve sağlıklı yaşam farkındalığı arasında sosyalleşme (r=0,73), sorumluluk (r=0,75), beslenme ile sağlıklı yaşam farkındalığı toplam puanı arasında (r=0,70) pozitif yüksek ilişki saptanmıştır. Sağlıklı yaşam farkındalığı puanlarının tanımlayıcı özelliklere göre farklılaşma durumu değerlendirildiğinde, erkeklerin değişim, sorumluluk, beslenme puanlarının kadınların toplam puanlarına göre düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak çalışanların diyabet ve kardiyovasküler hastalık risk farkındalıklarının orta seviyede olduğunu, sağlıklı yaşam farkındalıklarının ise cinsiyete, yaşa göre değişiklik gösterdiği ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının hastalık risklerini azaltmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a descriptive, cross-sectional study to determine the type 2 diabetes, cardiovascular risk and healthy living awareness of office workers. It was conducted between 04.10.2023 and 17.01.2024 with 161 employees of a private company. Data were obtained with the Patient Information Form, Finnish Diabetes Risk Score, Cardiovascular Disease Risk Awareness Assessment Scale and Healthy Living Awareness Scale, and evaluated using the SPSS 22.0 statistical program. In our study, it was evaluated that 40.4% of the office workers were between the ages of 31-40, 56.5% were male, 64.0% were married, 53.4% were university graduates, 78.9% did not have a chronic disease, 35.4% had first-degree relatives with heart disease, 22.6% of those who used regular medication used blood pressure medication, and 51.6% were normal weight or below. The average diabetes risk of the workers was determined as 9.87±4.55, the average cardiovascular disease risk was 5.44±1.58, and the average healthy life awareness was 58.87±6.35. A positive high correlation was found between diabetes risk, cardiovascular disease risk awareness and healthy life awareness with socialization (r=0.73), responsibility (r=0.75), and nutrition with the total score of healthy life awareness (r=0.70). When the differentiation status of healthy living awareness scores according to descriptive characteristics was evaluated, it was found that men's change, responsibility, and nutrition scores were lower than women's total scores. As a result, it was seen that employees' diabetes and cardiovascular disease risk awareness was at a moderate level, healthy living awareness varied according to gender and age, and healthy living habits were effective in reducing disease risks.