N-fenil-2(piridin-4-ilmetilen) hidrazin-1-karbotioamid türevi schiff bazlarının sentezi veantioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of n-phenyl-2(pyridine-4-ylmethylene)hydrazine-1-carbotioamide derivative schiff bases andinvestigation of their antioxidant activities
  1. Tez No: 999364
  2. Yazar: AYBİKE TOKEL CELEPCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL KAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Farmasötik kimya ve tarım kimyasalları alanında yaygın olarak kullanılan, yapısında bir azot atomu içeren altı üyeli bir halkadan oluşan piridin ve yapılarında hem azometin grubu (C=N) hem de tiyokarbonil grubu (C=S) içeren tiyosemikarbazon bileşikleri, biyolojik hedeflere bağlanmada aktif rol oynamaktadır. Son çalışmalar, tiyosemikarbazon bileşiklerinin ve komplekslerinin yapısındaki azot ve kükürt atomlarının verici ligandlar olarak işlev görmesi nedeniyle kanser proteinlerini inhibe etme ve metabolizmada oluşan radikalleri söndürme gibi olası reaksiyonlara odaklanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, aromatik yapılı yeni tiyosemikarbazon bileşiklerinin bu potansiyeller açısından değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, piridin ve tiyosemikarbazon bazlı aromatik yapılı yeni katbotiyoamid türevleri sentezlendi ve bu bileşiklerin antioksidan aktiviteleri ve toplam indirgeyici kapasiteleri araştırıldı. Bu bileşik türevlerinin sentezi birinci aşamada çeşitli izotiyosiyanat türevlerinin oluşumu ve ardından piridin-4-karboksaldehit ile Schiff bazlarının oluşumu olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Sentezden sonra, bileşikler ¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR spektroskopisi ve elementel analiz yöntemleriyle karakterize edildi. Bileşiklerin antioksidan aktivitelerini açıklamak için, DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) serbest radikali ile yapılan testler kullanıldı ve IC₅₀ değerleri hesaplandı. Böylece, bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin antioksidan güçlerinin en büyükten en küçüğe doğru 6>7>4>2>1>8>9>3>5 sırasını izlediği bulundu. Bu çalışmada, yeni sentezlenen bileşiklerin indirgeyici güçleri de potasyum ferrosiyanür indirgeme yöntemiyle belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen veriler, Schiff bazlarındaki aromatik halkaya bağlı sübstitüent gruplarına bağlı olarak antioksidan aktivitenin farklı mekanizmalar üzerinden yürüdüğünü ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Pyridine, a six-membered ring containing a nitrogen atom, and thiosemicarbazone compounds, which contain both an azomethine group (C=N) and a thiocarbonyl group (C=S), are widely used in pharmaceutical chemistry and agricultural chemistry and play an active role in binding to biological targets. Recent studies have focused on potential reactions, including inhibition of cancer-related proteins and scavenging of radicals formed during metabolism, owing to the nitrogen and sulfur atoms in thiosemicarbazone compounds and complexes that function as donor ligands. The main objective of this study is to evaluate novel aromatic thiosemicarbazone compounds in terms of these potentials. In this study, novel pyridine- and thiosemicarbazone-based aromatic catbothiamide derivatives were synthesised, and their antioxidant activities and total reducing capacities were investigated. The synthesis of these derivatives was carried out in two stages: the first stage involved the formation of various isothiocyanate derivatives, followed by the formation of pyridine-4-carboxaldehyde and Schiff bases. After synthesis, the compounds were characterised by 1H-NMR, 13c-NMR, FT IR spectroscopy, and elemental analysis. To determine the antioxidant activities of the compounds, tests with the DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) free radical were used, and IC₅₀ values were calculated. Thus, it was found that the antioxidant powers of the compounds synthesised in this study followed the order 6>7>4>2>1>8>9>3>5 from greatest to least. In this study, the reducing powers of the newly synthesised compounds were also determined by the potassium ferrocyanide reduction method. The data obtained from this study revealed that antioxidant activity occurs via different mechanisms depending on the substituent groups attached to the aromatic ring in Schiff bases.