Suriye krizi sonrası göç sorununun Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerine politik etkileri
The political impact of post-Syrian crisis migration on Turkey–European Union relations
  1. Tez No: 999365
  2. Yazar: KADİR GİŞİ
  3. Danışmanlar: DR. BAHRİYE ESELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Suriye İç Savaşı, 2011 yılında başladığında yalnızca bölgesel bir güvenlik sorunu değil, aynı zamanda küresel bağlamda etkileri olan insani bir kriz haline gelmiştir. Savaşın yol açmış olduğu kitlesel göç hareketleri, özellikle Türkiye ve Avrupa Birliği için derin politik, ekonomik ve toplumsal sonuçlar meydana getirmiştir. Türkiye, jeopolitik konumu sebebiyle göç yollarının merkezinde yer alarak milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmış; bu süreçte açık kapı politikası, geçici koruma rejimi ve ulusal göç mevzuatı oluşturulması çerçevesinde önemli düzenlemelere imza atmıştır. Göç krizinin Avrupa'ya yönelen boyutu ise AB'nin serbest dolaşım ilkesi, Schengen rejimi ve ortak göç politikalarının sınırlarını ortaya koymuştur. 2015 yılında doruğa ulaşan düzensiz göç dalgaları, üye devletler arasında güvenlik ve dayanışma konularında ciddi tartışmalara yol açmıştır. Bu bağlamda ise 18 Mart 2016 tarihinde imzalanan Türkiye-AB Göç Mutabakatı, düzensiz göçün kontrol altına alınması, sınır güvenliğinin sağlanması ve yük paylaşımının düzenlenmesi açısından kritik bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Bu tez, ''Suriye Krizi Sonrası Oluşan Göç Sorununun Türkiye-AB İlişkilerine Politik Etkileri'' başlığı altında, göç krizinin taraflar arasındaki ilişkileri nasıl dönüştürdüğünü analiz etmektedir. Aktörlerin karşılıklı beklentileri, çıkar çatışmaları ve göç-güvenlik ikileminde ürettikleri politikalarda eşgüdüm ekseninde hareket etmeleri önem arz etmektedir. Çalışmada Türkiye'nin göç politikalarının gelişimi, AB'nin sınır güvenliği ve Schengen sistemine yönelik yaklaşımları, mutabakatın uygulama süreçleri ve karşılaşılan zorluklar ele alınmıştır. Nitel araştırmalar yöntemine dayanan bu çalışma, akademik literatür, uluslararası kuruluş raporları ve resmî belgelerden yararlanarak göçün siyasi, güvenlik ve diplomasi boyutlarını çok yönlü biçimde incelemektedir. Araştırma sonucunda, göç krizinin Türkiye-AB ilişkilerinde hem iş birliği hem de gerilim alanları yarattığı, göçün bir yandan ortak güvenlik ve mali dayanışma ihtiyacını artırırken diğer yandan taraflar arasında karşılıklı bağımlılığı güçlendiren bir pazarlık unsuru haline geldiği görülmüştür. Bu sebepten göç, yalnızca bir sorun değil, aynı zamanda Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini belirleyen stratejik bir faktör olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the Syrian Civil War began in 2011, it emerged not only as a regional security problem but also as a humanitarian crisis with global repercussions. The mass migration flows caused by the war generated profound political, economic, and social consequences, particularly for Turkey and the European Union (EU). Due to its geopolitical position, Turkey became the epicenter of migration routes and hosted millions of Syrian refugees; during this process, it implemented significant regulations within the framework of the open-door policy, the temporary protection regime, and the establishment of a national migration legislation. The European dimension of the migration crisis, on the other hand, revealed the limits of the EU's principle of free movement, the Schengen regime, and common migration policies. The irregular migration waves that peaked in 2015 led to serious debates among member states regarding security and solidarity. In this context, the EU–Turkey Statement of 18 March 2016 constituted a critical turning point in terms of controlling irregular migration, ensuring border security, and regulating burden-sharing. This thesis, entitled“The Political Effects of the Migration Crisis on Turkey-EU Relations After the Syrian Crisis”, analyzes how the migration crisis transformed the relations between the two actors. It emphasizes the importance of their alignment in policies produced within the migration-security dilemma, shaped by mutual expectations and conflicts of interest. The study examines the evolution of Turkey's migration policies, the EU's approaches to border security and the Schengen system, as well as the implementation processes of the Statement and the challenges encountered. Based on qualitative research methods, this thesis makes use of academic literature, reports of international organizations, and official documents, offering a multidimensional examination of the political, security, and diplomatic aspects of migration. The findings reveal that the migration crisis has created both areas of cooperation and tension in Turkey-EU relations. Migration has simultaneously increased the need for common security and financial solidarity while also becoming a bargaining instrument that strengthens interdependence between the parties. Therefore, migration is evaluated not only as a challenge but also as a strategic factor shaping the future of Turkey-EU relations.