Takıyyüddîn İbn Teymiyye'nin hayatı, devlet yönetimi ve toplumsal yapıya dair fikirleri
The life, views of Taqî Ad-Dîn Ibn Taymiyyah about state administration and social structure
- Tez No: 999385
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihin farklı dönemlerinde ortaya çıkan radikal görüş mensupları, kendi çağlarında ve kendilerinden sonra tarih sahnesinde önemli izler bırakmıştır. Bu şahsiyetlerden biri de Takıyyüddîn İbn Teymiyye'dir. XIII. yüzyılın son yarısı ile XIV. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamış olan İbn Teymiyye, İslâm dünyasının doğudan Moğolların, batıdan ise Haçlıların saldırılarına maruz kaldığı bir dönemde, farklı ve radikal fikirleriyle dikkatleri üzerine çeken bir İslâm âlimidir. İbn Teymiyye, İslâm âleminde dinî yozlaşma olduğunu ve bu durumun ortadan kalkması için Müslümanların Kur'an'ı ve Selef-i Salihîn dönemindeki uygulamaları esas alması gerektiğini savunmuştur. Bu doğrultuda, Kur'an ve hadis temelli uygulamaların çözüm olacağını ifade etmiştir. İbn Teymiyye'nin din, devlet yönetimi ve toplumsal yapıya ilişkin görüşleri, yaşadığı dönemde bazı âlimler tarafından eleştirilirken, bazıları tarafından ise desteklenmiştir. Onun temellerini attığı bu anlayış, kendisinden sonra gelen bireyleri ve âlimleri etkilemiştir. XVIII. yüzyılda Muhammed bin Abdülvehhâb da İbn Teymiyye'nin fikirlerinden etkilenmiş ve Suudi Arabistan'da onun anlayışını temel alarak Vehhabîliği insanlara benimsetmeyi,yaymayı ve uygulamayı başarmıştır. Bu düşüncenin hem Arabistan'ın hem de diğer bazı ülkelerin devlet yönetimi ve toplumsal yapısı üzerinde önemli etkileri olmuştur. Tezin kapsamı, İbn Teymiyye'nin hayatı, yaşadığı önemli olaylar ve verdiği fetvaların, Müslüman ve Oryantalist araştırmacıların kaynakları taranarak betimleyici bir metot kullanılarak incelenmesini içermektedir. Bu doktora tezinde, İbn Teymiyye'nin hayatı ve Kur'an'ı ve Selef-i Sâlihîn dönemini örnek alan anlayışının, yalnızca kendi döneminde değil, tarihsel süreç içerisinde devlet yönetimi ve toplumsal yapılar dair fikirleri araştırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Some radical opinion owners emerging in various periods of history have left significant traces at the scene of history during their time and later. One of these figures is Taqī ad-Dīn Ibn Taymiyya. Ibn Taymiyya, who lived between the second half of XIII century and first quarter of XIV century, is an Islamic Scholar, who attracts attention due to his different and radical views in a period when Islamic world was exposed to Mongol attacks from east and Crusaders from west. Ibn Taymiyya asserted that Islam of his time was degenerated and that Muslims should take the Qur'an and the applications of Salaf-i Salihin in order that this degeneration could be eliminated. He stated that the Qur'an and the Hadith based applications would be a solution to these problems. While the views of Ibn Taymiyya on religion, state adminstration and social structure were criticized by some scholars of his time, some others defended them. The understanding that he established its basis have affected people and scholars after him. In the 18th century, Muhammad bin Abd al-Wahhab was also influenced by the ideas of Ibn Taymiyya and succeeded in spreading and establishing them in Saudi Arabia under the name of Wahhabism, based on Taymiyya's understanding. This understanding had significant effects on the state administration and social structure of both Saudi Arabia and some other countries. The dissertation will be conducted using a descriptive method by scanning the life of Ibn Taymiyyah, the important events he experienced and the fatwas he issued, and the sources of Muslim and orientalist researchers. This doctoral dissertation aims to examine Ibn Taymiyya's interpretive framework, which takes the Qur'an and the era of the Salaf al-Sâliḥîn as its model, and to investigate his life and views on state governance and social structures not only within his own historical context but also across the broader historical process.