İnteraktif otizm spektrum bozukluğu erken tarama envanterinin geliştirilmesi
Development of an interactive autism spectrum screening inventory
  1. Tez No: 999419
  2. Yazar: UĞUR ONUR GÜNDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), belirtileri yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan bir nörogelişimsel bozukluktur. Erken dönemde başlayan müdahale yaşamın ilerleyen yaşlarında daha fazla tanı kaybı anlamına gelmektedir. Bu noktada OSB olan çocukların erken dönemde belirlenebilmesi için sistematik tarama yapılması önerilmektedir. Bu araştırmanın amacı interaktif OSB tarama envanterini geliştirmektir. Araştırma kesitsel tarama ve ölçek geliştirme çalışmasıdır. Bu doğrultuda Bildirime Dayalı Otizm Değerlendirme Aracı (OPERA-B) için 231 ebeveyn-uzman ve 201 16-36 ay (X̄=28.2) aralığındaki çocuktan veri toplanmıştır. OPERA-B ≤64.5 puan için duyarlılık %90,15, özgüllük %89,25 ve açıklanan ortak varyans %58,61 iken Performansa Dayalı Otizm Değerlendirme Aracı (OPERA-P) ≤13.75 puan için duyarlılık %94,59, özgüllük %97,64 ve açıklanan ortak varyans %49,54 olarak bulunmuştur. OPERA-B'nin iç tutarlığı .95 ve OPERA-P'nin iç tutarlığı ise .92'dir. Bulgular OPERA-B ve OPERA-P araçlarının yüksek düzeyde geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğunu ve OSB olan çocukları ayırt ettiğini göstermektedir. Bu bulgular, OPERA'nın erken dönemde kullanımı ile OSB riskinin belirlenebileceğini göstermektedir. Dolayısıyla OPERA'nın tüm profesyoneller eliyle yaygın bir şekilde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental condition whose symptoms typically emerge within the first three years of life. Because earlier intervention is associated with more favorable developmental outcomes and, in some cases, a reduction in diagnostic impairment over time, systematic screening is recommended to identify children with ASD as early as possible. The aim of this study was to develop an interactive ASD screening inventory. The study employed a cross-sectional survey design and scale development methodology. In this context, data were collected for the Report-Based Autism Assessment Tool (OPERA-B) from 231 parent–expert pairs and 201 children aged 16–36 months (M = 28.2). For OPERA-B, a cut-off score of ≤64.5 yielded a sensitivity of 90.15%, a specificity of 89.25%, and an explained common variance of 58.61%. For the Performance-Based Autism Assessment Tool (OPERA-P), a cut-off score of ≤13.75 yielded a sensitivity of 94.59%, a specificity of 97.64%, and an explained common variance of 49.54%. Internal consistency was .95 for OPERA-B and .92 for OPERA-P. The findings indicate that OPERA-B and OPERA-P demonstrate high levels of validity and reliability and effectively discriminate children with ASD. These results suggest that OPERA can be used in early childhood to identify ASD risk; therefore, its widespread use by professionals is recommended.