Yeni mezun hemşirelerin göreve başladıklarında mesleğe hazır olma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the professional readiness of newly graduated nurses at the beginning of their clinical practice
- Tez No: 999420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Hastaneler, Education and Training, Nursing, Hospitals
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastanelerde görev yapan deneyimli ve yönetici hemşirelerin değerlendirmeleri doğrultusunda yeni mezun hemşirelerin göreve başladıklarında mesleğe hazır olma durumlarını kapsamlı biçimde incelemektir. Bu doğrultuda yeni mezun hemşirelerin klinik ve teknik becerileri, analitik düşünme ve problem çözme yeterlilikleri, acil durum ve kritik hasta yönetimi becerileri, iletişim ve ekip çalışmasına uyumları, stresle başa çıkma düzeyleri, etik farkındalıkları ile kalite ve hasta güvenliği uygulamalarına ilişkin bilgi ve becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, elde edilen bulgular doğrultusunda hemşirelik eğitimi, mesleğe geçiş süreçleri ve kurumsal destek mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik bilimsel ve uygulamaya dönük katkılar sunmayı hedeflemektedir. Araştırma nicel araştırma deseninde yürütülmüştür. Veriler, 2025 yılı Temmuz – Aralık ayları arasında Kocaeli Devlet Hastanesinde görev yapan, yeni mezun hemşirelerle doğrudan çalışan deneyimli ve yönetici hemşireler, ayrıca intörn hemşirelerin hastanedeki uygulama eğitimlerine eşlik eden Öğretim Üyesi, Öğretim görevlilerinden elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde, yeni mezun hemşirelerin mesleğe hazır olma durumlarını farklı boyutlarıyla değerlendirmeye yönelik yapılandırılmış ölçme araçları kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, yeni mezun hemşirelerin mesleğe hazır olma düzeylerinin deneyimli ve yönetici hemşireler tarafından genel olarak yetersiz olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Teknik ve klinik yeterlilikler alt boyutunda, katılımcıların önemli bir kısmı yeni mezun hemşirelerin analitik düşünme, problem çözme, acil ve kritik hasta yönetimi, girişimsel işlemler ve klinik işleyişe yönelik farkındalıklarının yeterli düzeyde olmadığını ifade etmiştir. Bu alt boyuta ilişkin puan ortalamasının orta düzeyin altında olması, olumsuz değerlendirmelerin ağırlıkta olduğunu ortaya koymuştur. Kurumsal farkındalık ve uyum alt boyutunda, katılımcıların büyük bir bölümünün yeni mezun hemşirelerin kurum kültürü, kalite uygulamaları ve toplam kalite anlayışına yönelik bilgi ve farkındalıklarını yetersiz bulduğu belirlenmiştir. Sağlık hizmetinin geri döndürülemez niteliğine ilişkin farkındalık konusunda ise katılımcıların önemli bir kısmının kararsız veya olumsuz görüş bildirdiği saptanmıştır. Bu bulgular, kurumsal uyum sürecinin yeni mezun hemşireler açısından belirgin bir gelişim alanı olduğunu göstermektedir. Psikososyal ve iletişim becerileri alt boyutunda, yeni mezun hemşirelerin stres ve baskı ile başa çıkabilme, hasta ve hasta yakını ile iletişim ve görev–sorumluluk bilinci konularında katılımcıların çoğunluğu tarafından yetersiz olarak değerlendirildiği görülmüştür. Ekip çalışmasına uyum ve fiziksel risk farkındalığına ilişkin değerlendirmelerde ise kararsız görüşlerin yüksek oranda olduğu dikkat çekmiştir. Bu durum, psikososyal becerilerin bireyler arasında değişkenlik gösterdiğini ancak genel olarak desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Hasta güvenliği ve hakları alt boyutuna ilişkin bulgular, yeni mezun hemşirelerin hasta güvenliği ve hasta haklarına yönelik bilgi ve farkındalıklarının katılımcıların önemli bir kısmı tarafından yetersiz olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Çalışan haklarına ilişkin değerlendirmelerde kararsızlık oranının yüksek olması, bu konunun yeni mezun hemşireler tarafından yeterince içselleştirilmediğine işaret etmektedir. Bu bulgular, hasta güvenliği ve hakları alanının mezuniyet sonrası eğitimlerde öncelikli olarak ele alınması gereken bir başlık olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yapılandırılmış oryantasyon programları ve deneyimli hemşireler tarafından sağlanan mentorluk desteğinin, katılımcıların büyük çoğunluğu tarafından yeni mezun hemşirelerin mesleğe hazır olma düzeylerini artıran önemli bir destekleyici unsur olarak değerlendirildiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, yeni mezun hemşirelerin mesleğe hazır olma durumlarının güçlendirilmesinde mezuniyet sonrası geçiş sürecinin sistematik biçimde desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Yapılandırılmış oryantasyon programları, etkili mentorluk uygulamaları ve teori–uygulama uyumunu güçlendiren eğitim yaklaşımlarının, yeni mezun hemşirelerin mesleki uyumlarını artırmada önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte elde edilen bulgular, hemşirelik eğitimi veren kurumlarda yürütülen lisans programlarının; acil ve kritik hasta yönetimi, klinik karar verme, hasta güvenliği, etik sorumluluklar, hasta ve çalışan hakları ile sağlık hizmetinin geri döndürülemez niteliğine yönelik içerikleri uygulama temelli ve bütüncül bir yaklaşımla güçlendirmesi gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca araştırma bulguları, yeni mezun hemşirelerin klinik uygulamalarda analitik düşünme ve problem çözme becerilerini etkin biçimde kullanmakta zorlandıklarını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda hemşirelik eğitim programlarında problem çözme, klinik muhakeme ve karar verme becerilerini geliştirmeye yönelik senaryo temelli, vaka analizlerine dayalı ve simülasyon destekli öğrenme yaklaşımlarının artırılması önerilmektedir. Mezuniyet öncesi dönemde öğrencilerin karşılaştıkları klinik sorunlara aktif çözüm üretmelerini destekleyen eğitim modellerinin yaygınlaştırılması, mezuniyet sonrası mesleğe geçiş sürecinde yaşanan uyum güçlüklerinin azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively examine the practice readiness of newly graduated nurses at the time they begin their professional duties, based on the evaluations of experienced and managerial nurses working in hospitals. In this context, the study aimed to assess newly graduated nurses' clinical and technical competencies, analytical thinking and problem-solving skills, emergency and critical patient management abilities, communication and teamwork adaptation, stress management levels, ethical awareness, as well as their knowledge and skills related to quality practices and patient safety. Based on the findings obtained, the study seeks to provide scientific and practical contributions toward the development of nursing education, transition-to-practice processes, and institutional support mechanisms. The study was conducted using a quantitative research design. Data were collected between July and December 2025 from experienced and managerial nurses working at Kocaeli State Hospital who directly work with newly graduated nurses, as well as from faculty members and lecturers accompanying intern nurses during their clinical practice training in the hospital. Structured measurement tools designed to evaluate different dimensions of practice readiness were used during the data collection process. The collected data were analyzed using statistical methods. The findings revealed that the practice readiness levels of newly graduated nurses were generally evaluated as insufficient by experienced and managerial nurses. Within the technical and clinical competency sub-dimension, a considerable proportion of participants indicated that newly graduated nurses lacked adequate analytical thinking, problem-solving skills, emergency and critical patient management abilities, proficiency in invasive procedures, and awareness of clinical workflow processes. The mean score of this sub-dimension being below the moderate level indicated predominantly negative evaluations. In the institutional awareness and adaptation sub-dimension, a large proportion of participants found newly graduated nurses' knowledge and awareness regarding institutional culture, quality practices, and total quality management to be insufficient. Additionally, a significant number of participants expressed indecisive or negative opinions regarding awareness of the irreversible nature of healthcare services. These findings suggest that institutional adaptation represents a distinct area of development for newly graduated nurses. In the psychosocial and communication skills sub-dimension, newly graduated nurses were predominantly evaluated as insufficient in coping with stress and pressure, communicating with patients and their relatives, and demonstrating awareness of duties and responsibilities. High levels of indecisive responses were observed regarding adaptation to teamwork and awareness of physical risks. These findings indicate that psychosocial skills vary among individuals but generally require further support. Findings related to the patient safety and rights sub-dimension demonstrated that a significant proportion of participants evaluated newly graduated nurses' knowledge and awareness of patient safety and patient rights as insufficient. The high level of indecisiveness regarding employee rights suggests that this issue has not been sufficiently internalized by newly graduated nurses. These results indicate that patient safety and rights should be prioritized in post-graduation training programs. Furthermore, structured orientation programs and mentorship support provided by experienced nurses were evaluated by the majority of participants as significant supportive factors that enhance newly graduated nurses' levels of practice readiness. The results of the study demonstrate that the transition period following graduation should be systematically supported in order to strengthen newly graduated nurses' readiness for practice. Structured orientation programs, effective mentorship practices, and educational approaches that strengthen the integration of theory and practice play an important role in enhancing professional adaptation. Moreover, the findings indicate that undergraduate nursing programs should strengthen their curricula through a practice-based and holistic approach, particularly in areas such as emergency and critical patient management, clinical decision-making, patient safety, ethical responsibilities, patient and employee rights, and awareness of the irreversible nature of healthcare services. Additionally, the findings reveal that newly graduated nurses experience difficulties in effectively utilizing analytical thinking and problem-solving skills in clinical practice. Therefore, it is recommended that nursing education programs increase the use of scenario-based, case analysis-oriented, and simulation-supported learning approaches aimed at developing problem-solving, clinical reasoning, and decision-making skills. Expanding educational models that actively support students in generating solutions to clinical problems during the pre-graduation period may contribute to reducing adaptation difficulties experienced during the transition to professional practice.