Carl Gustav Jung'un bireyleşme kavramı ve plastik sanatlarda bireysel mitoloji
Carl Gustav Jung's concept of individuation and individual mythology in plastic arts
  1. Tez No: 999434
  2. Yazar: AYÇA SU DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, sanatsal üretimde ruhsal süreçlerin estetik düzlemde nasıl görünür hale gelebildiği sorusundan hareket eder. Çalışma, yaratım sürecinin bireysel ve kolektif bilinçdışıyla kurduğu ilişkinin, arketipsel semboller ve tekrar eden imgeler üzerinden okunabileceğini tartışmaktadır. Amaç; Jungcu analitik psikoloji bağlamında bireyleşme, arketip ve bireysel mitoloji kavramlarını sanat yapıtı çözümlemesine uyarlamak; yapıt – sanatçı – izleyici ilişkisi içinde“bütünleşme”fikrinin hangi görsel düzeneklerle kurulabildiğini incelemektir. Tezin kavramsal girişinde Freud, Adler, Szeeman ve Lévy-Bruhl'e sınırlı ölçüde değinilmekte; ana kuramsal omurga Jungcu ekolün sanatla kurduğu ilişki üzerinden yapılandırılmaktadır. Yöntem, nitel ve yorumlayıcı bir yaklaşım kapsamında seçili yapıtların plastik değerleri (kompozisyon, malzeme, mekansal kurgu, figürasyon ve tekrar) üzerinden görsel çözümlemeye ve bu çözümlemenin arketipsel temalarla ilişkilendirilmesine dayanmaktadır. Önce altı yapıt üzerinde arketipik yapılanmalar plastik değerler ve tekrar örüntüleri üzerinden izlenmekte; ardından Jean – Michel Basquiat ile Annette Messager'in üretimleri, bireysel mitoloji içinde beliren arketipik imgeler açısından yorumlamaktadır. İncelemeler, tekrar eden imgelerin zaman içinde sanatçıya özgü bir görsel dil kurduğunu; bu dilin de bireysel mitoloji olarak adlandırılabilecek bir anlam örgüsü üretebildiğini düşündürmektedir. Ele alınan yapıtlara ek olarak, LVNA imzasıyla üretilen kişisel üretim hattı, arketipsel temaların plastik düzlemde nasıl belirdiğini ve kişisel yaşamın üretim sürecinden ayrı tutulamayacağını görünür hale getirmektedir. Böylece sanat yapıtı, yalnızca estetik bir nesne olarak değil, iç gerilimlerin biçimsel kararlar aracılığıyla işlendiği ve izleyiciyle karşılaşma sürecinde yeniden açılan bir eşik alanı olarak ele alınmaktadır. Çalışma, Jungcu çerçevenin sanat yapıtını yorumlamaya elverişli bir okuma zemini sunduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how psychic processes can become visible on the aesthetic plane of artistic production. It argues that the relationship between the creative process and both the personal and collective unconscious can be read through archetypal symbols and recurring images. Its aim is to adapt the Jungian concepts of individuation, archetype, and personal mythology to the analysis of artworks, and to examine which visual dispositifs make the idea of“becoming whole”conceivable within the work – artist – viewer relationship. In the conceptual introduction, Freud, Adler, Szeeman, and Lévy-Bruhl are addressed in a limited manner, while the primary theoretical framework is constructed through the Jungian tradition's engagement with art. Methodologically, the study adopts a qualitative and interpretive approach based on visual analysis of selected works through their plastic values (composition, material, spatial construction, figuration, and repetition) and on relating these observations to archetypal themes. First, archetypal formations are traced across six artworks by focusing on plastic values and patterns of repetition. The study then interprets the practices of Jean – Michel Basquiat and Annette Messager in terms of archetypal images that emerge within individual mythology. The analyses suggest that recurring images can, over time, establish an artist – specific visual language, and that this language can generate a network of meanings that may be understood as individual mythology. In addition to the works discussed, the personal line of production created under the signature LVNA makes visible how archetypal themes emerge on the plastic plane and how personal life cannot be kept separate from the process of artistic production. In this way, the artwork is approached not only as an aesthetic object but also as a threshold space in which inner tensions are processed through formal decisions and reactivated through the encounter with the viewer. The thesis argues that a Jungian framework offers a productive ground for interpreting artworks.