Erişkin acil servise akut renal kolik ağrısıyla başvuran hastalarda ibuprofen, deksketoprofen trometamol ve parasetamol analjezik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic effects of ibuprofen, dexketoprofen trometamol, and paracetamol in adult patients presenting to the emergency departmentwith acute renal colic pain
  1. Tez No: 999435
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR LÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Akut renal kolik, acil servislerde karşılaşılan en şiddetli ağrı tablolarından biridir ve hızlı, etkili ve güvenli bir analjezik yaklaşım gerektirir. Bu çalışma, akut renal kolik tanısıyla başvuran hastalarda intravenöz ibuprofen, deksketoprofen trometamol ve parasetamolün ağrı yönetimi stratejisi kapsamında analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu prospektif, randomize, çift kör çalışmaya akut renal kolik tanısıyla başvuran, 18–65 yaş aralığındaki toplam 251 hasta dâhil edilmiştir. Hastalar rastgele üç tedavi grubuna ayrılmıştır: IV ibuprofen (doz: 400 mg) IV deksketoprofen trometamol (doz: 50 mg) ve IV parasetamol (doz: 1000 mg). Tüm ilaçlar 250 mL izotonik salin içinde seyreltilerek 15 dakika boyunca intravenöz infüzyon şeklinde uygulanmıştır. Ağrı şiddeti, tedavi öncesinde (0. dakika) ve tedaviden sonra 15. ve 30. dakikalarda Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Otuzuncu dakikada başlangıç değerine göre %50 ve üzeri azalma gösteren hastalar tedaviye yanıtlı kabul edilmiştir. Otuzuncu dakikada VAS skoru ≥40 mm olan hastalara kurtarıcı analjezik olarak 1 µg/kg IV fentanil uygulanmıştır. VAS skorları tüm tedavi gruplarında zamanla anlamlı olarak azalmıştır (tüm gruplar için p<0.001). On beşinci dakikada ağrı azalması ibuprofen grubunda (VAS ortalama: 45.17 ± 19.10), deksketoprofen (53.90 ± 23.34) ve parasetamol (51.50 ± 22.42) gruplarına göre daha belirgin bulunmuştur (p = 0.027). Otuzuncu dakikada ağrı skorları tüm gruplarda azalmaya devam etmiş, ancak gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0.167). Otuzuncu dakikada ortalama ağrı azalması oranı ibuprofen grubunda (%86,13 ± 108.6) en yüksek, deksketoprofen grubunda (%77,21 ± 88.54) ve parasetamol grubunda (%59,55 ± 30.69) olarak hesaplanmıştır (p = 0.110). Kurtarıcı analjezik olarak fentanil gereksinimi ibuprofen grubunda %32,6, deksketoprofen grubunda %30,5 ve parasetamol grubunda %43,4 olarak saptanmış, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0.176). Çalışma süresince ciddi advers etki gözlenmemiştir. Bu sonuçlar, akut renal kolikte opioid içermeyen ağrı yönetiminde non-opioid analjeziklerin, özellikle ibuprofen ve deksketoprofen trometamolün, güvenli ve etkili birinci basamak tedavi seçenekleri olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Acute renal colic is one of the most severe pain conditions encountered in emergency departments and requires a rapid, effective, and safe analgesic approach. This study aimed to compare the analgesic efficacy of intravenous ıbuprofen, dexketoprofen trometamol, and paracetamol as pain management strategies in patients presenting with acute renal colic. This prospective, randomized, double-blind clinical study included a total of 251 patients aged 18–65 years who presented with a diagnosis of acute renal colic. Patients were randomly assigned to three treatment groups: IV ıbuprofen (dose: 400 mg), IV dexketoprofen trometamol (dose: 50 mg), and IV paracetamol (dose: 1000 mg). All medications were diluted in 250 mL of isotonic saline and administered as an intravenous infusion over 15 minutes. Pain severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS) before treatment (0 minute) and at 15 and 30 minutes after treatment. Patients who demonstrated a reduction of 50% or more from baseline at the 30th minute were considered responders. Patients with a VAS score ≥40 mm at the 30th minute received rescue analgesia with IV fentanyl at a dose of 1 µg/kg. VAS scores decreased significantly over time in all treatment groups (p <0.001 for all groups). At the 15th minute, pain reduction was more pronounced in the ıbuprofen group (mean VAS: 45.17 ± 19.10) compared with the dexketoprofen (53.90 ± 23.34) and paracetamol (51.50 ± 22.42) groups (p = 0.027). At the 30th minute, pain scores continued to decrease in all groups; however, no statistically significant difference was observed among the groups (p = 0.167). The mean percentage reduction in pain at the 30th minute was highest in the ıbuprofen group (86.13% ± 108.6), followed by the dexketoprofen group (77.21% ± 88.54) and the paracetamol group (59.55% ± 30.69), with no statistically significant difference (p = 0.110). The need for rescue analgesia with fentanyl was 32.6% in the ıbuprofen group, 30.5% in the dexketoprofen group, and 43.4% in the paracetamol group; this difference was not statistically significant (p = 0.176). No serious adverse events were observed during the study period. These findings support the use of non-opioid analgesics, particularly ıbuprofen and dexketoprofen trometamol, as safe and effective first-line treatment options for opioid-free pain management in acute renal colic.