Öğretmenlerin dijital yeterlikleri, iyi oluş hali ve öğretim materyali geliştirmeye yönelik öz yeterlik algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' digital competencies, well-being, and self-efficacy perceptions regarding teaching material development
  1. Tez No: 999453
  2. Yazar: NİLÜFER MUZAFFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin dijital yeterlikleri, iyi oluş hali ve öğretim materyali geliştirmeye yönelik öz yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma kapsamında öğretmenlerin dijital yeterlikler, iyi oluş hali ve öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algı düzeyleri belirlenmiş; bu düzeylerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ve aralarındaki ilişki ortaya konmuştur. Ayrıca öğretmenlerin hangi dijital ortamları ne amaçla kullandıkları, dijital ortamlarda mutlu ve rahatsız eden unsurlar, tasarlayabildiği ve kullanabildiği dijital materyaller değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın verileri,“Dijital Öğretmen Yeterlik Ölçeği, Dijital İyi Oluş Hali Ölçeği ve Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz Yeterlik Algıları Ölçeği”kullanılarak Zonguldak ilinde görev yapan 346 öğretmenden elde edilmiştir. Bulgulara göre öğretmenlerin dijital yeterlik, iyi oluş hali ve materyali geliştirme öz yeterlik algı düzeyleri yüksek seviyededir. Öğretmenlerin dijital yeterlikler, dijital iyi oluş hali ve dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algıları cinsiyet, görev yapılan okul türü ve görev yapılan yerleşim birimi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemekte, branş değişkenine göre ise anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca eğitim durumu ve hizmet yılı değişkeni öğretmenlerin dijital yeterlikler ve dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algıları gruplar arasında anlamlı bir fark oluşturmuş, dijital iyi oluş halinde anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Yaşın öğretmenlerin dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algılarında etkisi görülürken, öğretmenlerin dijital yeterlikler ve dijital iyi oluş halinde bir etkisi görülmemiştir. Öğretmenlerin dijital yeterliği ile dijital iyi oluş hali, dijital yeterliği ile dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algısı ve dijital iyi oluş hali ile dijital öğretim materyali geliştirme öz yeterlik algısı arasındaki ilişki pozitif ve yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin kullandıkları dijital ortamlarda ilk sırada sosyal medya, dijital ortamları kullanım amaçlarında ilk sırada e- devlet işlemleri gelmiştir. Öğretmenleri dijital ortamlarda mutlu eden faaliyetlerde ilk sırada sosyal medya, dijital ortamlarda rahatsız eden faaliyetlerde ilk sırada sanal dolandırıcılık yer almıştır. Ayrıca öğretmenlerin tasarlayabildikleri dijital materyaller en çok sunum, kullanabildikleri dijital materyaller ise en çok doküman olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between digital competencies, well-being, and perceptions of self-efficacy in developing teaching materials. Within the scope of the research, teachers' levels of digital competence, well-being, and self-efficacy perceptions regarding teaching material development were determined; whether these levels differed according to demographic variables and the relationship between them was revealed. In addition, which digital environments teachers used for what purposes, elements that made them happy and uncomfortable in digital environments, and the digital materials they could design and use were evaluated. Data for the study, conducted using the survey model from quantitative research methods, were obtained from 346 teachers working in Zonguldak province using the“Digital Teacher Competence Scale, Digital Well-Being Scale, and Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Perceptions Scale.”According to the findings, teachers' levels of digital competence, well-being, and self-efficacy perceptions regarding material development are high. Teachers' digital competencies, digital well-being, and self-efficacy perceptions regarding digital teaching material development did not show significant differences based on gender, school type, or location, but did show significant differences based on subject area. Furthermore, the variables of educational status and years of service created a significant difference between groups in teachers' perceptions of digital competence and self-efficacy in developing digital teaching materials, but did not create a significant difference in digital well-being. While age had an effect on teachers' perceptions of self-efficacy in developing digital teaching materials, it had no effect on teachers' digital competence and digital well-being. The relationship between teachers' digital competence and digital well-being, digital competence and self-efficacy perception in developing digital teaching materials, and digital well-being and self-efficacy perception in developing digital teaching materials was found to be positive and high. Social media ranked first among the digital environments used by teachers, while e-government transactions ranked first among the purposes of using digital environments. Social media ranked first among the activities that made teachers happy in digital environments, while cyber fraud ranked first among the activities that bothered them in digital environments. In addition, the digital materials teachers were most able to design were presentations, while the digital materials they were most able to use were documents.