Mezhepler tarihi açısından Buhari
Buhari as regards the history of the greeds
- Tez No: 99950
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Özdemir Zafer,“Mezhepler Tarihi Açısından Buhârî”, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı, Prof.Dr.Hasan 0NAT,57s.“Mezhepler Tarihi Açısından Buhârî”isimli araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Buhârî'nin hayatı ve eserlerinden bahsedildi. Buhârî'nin eserlerini yazarken kullandığı metod ve yöntemler üzerinde duruldu. Kendi döneminde eserlerinde kullandığı metod yönünden maruz kaldığı eleştiriler verildi. Birinci bölümde Buhârî'nin yetiştiği çevre ve dönemin meşhur meseleleri ve bu meselelere bakışı ortaya konuldu. Günümüz müslümanının Kur'an'dan sonra birinci dereceden kabul ettiği ve önemli bir referansı olan Buhârî, kendisini Hadis alanında yetiştirmesine rağmen dönemin popüler konularına da değinmiştir. Döneme damgasını vuran ve Abbasi Yönetiminin resmi politakası haline gelen Halku'l Kur'an konusunda eleştirilerini daima dile getirmiştir. Bu konuda Kur'an'ın mahluk (yaratılmış) olmadığı, kulların fiilleri olan Kur'an-ı okuma ve yazmanın mahluk (yaratılmış) olduğu görüşündedir. Buhârî, Halku'l- Kur'an, İlahi Sıfatlar, Iman'ın tanımı ve kapsamı, kader gibi revaçta olan konularda Sünni Doktrin'in oluşmasına katkıda bulunmuş ve günümüz müslümanının da din anlayışına derinden tesir etmiştir. İkinci bölümde Buhârî'nin kendi döneminin düşünce ekolleri olan Mezheplere karşı tavırları ve mezhep anlayışı ortaya konulmaya çalışıldı. Buhârî, hadisçiliği dışında kelami konularda ve mezheplere ilişkin konularda da eserler kaleme almıştır. İman konusunda Mürcie'ye, İlahi Sıfatlar, Halku'l-Kur'an, Kader gibi konularda da Mutezile ve Cehmiye'ye ağır eleştiriler yöneltmiş ve Ashab'u Hadis'in sarsılmaz kalesi olarak Ehli Sünnetin oluşumuna katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Özdemir Zafer,“Buhârî as regards the History of the Creeds”Master Thesis, Thesis Advisor; Prof.Dr.Hasan ONAT.57p. Our study called“Buhârî as regards the History of Creeds”consists of the introduction and two chapters. In the introduction chapter, the life and works of Buhârî were mentioned. The method and techniques used by Buhârî while writing his works were discussed. It was stated that the was criticized by the point of view of the method which he used during his period. In the first chapter, it was tried that the environment in which Buhârî was grown up, the important issues of the period and his views against these issues were put forward. Buhârî whom today's Muslims put into the first degree after Kur'an and regard as the important reference pointed out the fauoured subjects of the period although he trained himself on the field of tradition prophet. He always declared his criticisms about Halku'l Kur'an that became important figure and legal policy of Abbasi administration. He supported the idea of that human beings read and write Kur'an rather than the creation of Kur'an. Buhârî contributed the formation of Sunni Doctrine about issues such as Halku'l - Kuran, Divine attributes, the definition and content of belief and Destiny which were the highlights of that period. In the second chapter, his creeds views and attitudes towards creeds which were important ways of thoughts in his period has been tried to be put forward. Buhârî wrote works related to creeds and kelam besides prophethood. He criticized murcie about belief and Mutezile and Cehmiye about divine attributes and Halku'l Kur'an and Destiny. Also he made contributions to the creation of Ehli Sünnet as the powerful protector ofAshab'u Hadis.