Bağımsızlaşma sürecinde Latin Amerika'da miliyetçilik
Nationalism in Latin America during the independence period
- Tez No: 99949
- Danışmanlar: PROF. DR. BASKIN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
19. yüzyıl bir yandan sömürgeciliği zirveye çıktığı ve tüm dünyaya yayıldığı dönem olmuşken, diğer yandan da ilk sömürgecilik karşıtı ve bağımsızlıkçı hareketlerin ortaya çıktığı tarihsel periyot olmuştur. Yüzyılın başından itibaren Napolyon Savaşları Avrupa'da yeni bir düzenin kurulmasının önünü açarken Latin Amerika tarihi için de bir kırılma noktası yaratmıştır. 19. yüzyılın başında İspanya Napolyon ordularının işgaliyle dağılırken, Latin Amerika'da bağımsızlıkçı, milliyetçi hareketlerin kendilerine çıkış yolu bulabilmelerini sağlamışlardır. Ancak, bu milliyetçi hareketler 1808'de birdenbire ortaya çıkmamıştır. İspanyol sömürgeciliğinin yarattığı ekonomik, toplumsal ve siyasal yapı Latin Amerika'da ekonomik olarak güçlü ancak siyasal anlamda zayıf bir grubun oluşmasma neden olmuştur. Siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda ikincilleştirilmiş gruplar olan crzo/Zo'lar 16. Yüzyılın başından itibaren anakaradan farklı bir kimlik inşa etme çabasına girmiştir. Bu çerçevede gelişen criollo kolektif kimliği, kolon milliyetçiliğinin en erken örneklerinden birisi olan Latin Amerika 'daki criollo milliyetçiliğin temellerini atmıştır. Bu temel üzerine yapılanan 19.yüzyıl bağımsızlık hareketinin öncülüğünü cr/o//o'lar yapmış olmasına rağmen halktan da önemli destek gelmiştir. Kıtanın coğrafi yapısı ve sömürge örgütlenme modelinin kimlik biçimlenmesi üzerindeki etkileri savaş sonrası düzene de yansımıştır. Koloni döneminde zaten coğrafi uzaklık, ortak pazar yokluğu ve iletişim yetersizliği nedeniyle kıta çapında bütünsel ve kapsayıcı bir kimlik gelişmemesine ek olarak savaşların farklı merkezlerden yürütülmesi ve kimliklerin asıl olarak savaşlar sırasında inşa edilmesi, 167Latin Amerika'da bağımsızlığın kazanılmasından sonra bir çok yeni devletin kurulmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century had seen the rise and spread of colonialism as well as the first anti-colonialist and independence movements. Since the beginning of century, the Napoleon's Wars paved a new order in Europe as well as serving as a breaking point in the Latin American History. With the collapse of Spain under the invasion of Napoleon' army, in the early years of nineteenth century, the nationalist independence movements in Latin America came to the foreground. Nonetheless, these movements did not surface out of the blue in 1808. The economic, social and political structure created as a result of the Spanish colonialism brought about the emergence of a new economically strong but politically-weak group in Latin America. The Creole as a secondary group in political social as well as economic spheres, concentrated their efforts on building a new and different identity since the beginning of the 16th century. The Creole collective identity that emerged within this context because the foundations of Creole nationalism, an early example of colonial nationalism in Latin America. In fact, Creoles became the leaders of the 1 9th century independence that was founded in the colonial nationalism. The effects of the geographical structure of the continent and the colonial organizational system on the formation of the identity were also reflected on the post-war system. The geographical distance from the main land, the non-existence of common market and the lack of communications as well as wars directed from 169different parts of the continent and the building of identities during war time were the reasons behind the failed attempts to build an all-inclusive, continental identity and brought about the establishment of new states in the continent after Latin America gained its independence.