Din algısının oluşmasında vaizlerin rolü: Tahir Büyükkörükçü örneği
The role of preachers in shaping religious perception: The case of Tahir Büyükkörükçü
  1. Tez No: 999544
  2. Yazar: COŞKUN GÜLDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
DİN ALGISININ OLUŞMASINDA VAİZLERİN ROLÜ: TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ ÖRNEĞİ İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olan din algısının oluşması ve canlı tutulması için geçmişten günümüze gerek örgün eğitim kurumları gerekse yaygın eğitim uygulamalarıyla birçok faaliyet düzenlenmiştir. Bu faaliyetlerden birisi, gerekli ilmi ve mesleki yeterliliğe sahip olan vaizler tarafından yürütülen vaaz faaliyetidir. Vaizler Kur'an ve sünneti kaynak, Hz. Peygamber'i örnek alarak, kendi geliştirdikleri birtakım usul ve yöntemlerle toplumda din algısı oluşturmak ve bu algıyı canlı tutmak için vaaz faaliyetlerini yürütürler. Bu çalışmamızda vaizlik müessesesinin geçmişten günümüze geçirdiği merhaleleri, vaazlarda kullanılan kaynakları, vaizlik çeşitlerini ve din algısının oluşmasında vaizler tarafından yürütülen bu vaaz faaliyetlerinin ne kadar etkili olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu meyanda yaptığı vaazlar, vaazlarında kullandığı kaynaklar, ele aldığı konular ve uyguladığı yöntemlerle dinleyici tarafında kendine ciddi bir muhatap kitlesi bulan ve 'sultanü'l vaizîn' unvanıyla anılan Tahir Büyükkörükçü'nün din algısının oluşmasında ne kadar etkili olduğunun belirlenmesi hedeflenmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda din algısının oluşmasında vaizlerin kullandıkları kaynakların, kişisel özelliklerinin, vaazlarındaki söylemlerinin, savundukları ideolojilerin ve vaazlarında kullandıkları üslubun din algısının oluşmasında son derece etkili olduğu anlaşılmıştır. Tahir Büyükkörükçü'nün sahip olduğu ilmi donanımı tasavvufi unsurlarla zenginleştirmesi, vaazlarında şair, mütefekkir, yazar ve mutasavvıflara ait şiir, beyit, menkıbe gibi unsurlara yer vermesi, muhataplarının seviyelerine uygun içerikler seçmesi, dini pratikleri toplumsal sorumluluklarla ilişkilendirmesi gibi olumlu tavırlarıyla hem yaşadığı çevrede hem de onu dinleyenler arasında olumlu bir din algısı oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF PREACHERS IN SHAPING RELIGIOUS PERCEPTION: THE CASE OF TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ Many activities have been organized from the past to the present, both by formal education institutions and through non-formal education practices, to establish and keep alive the perception of religion, which has a history as old as humanity. One of these activities is the preaching conducted by preachers who possess the necessary scientific and professional qualifications. Preachers carry out preaching activities to create and maintain the perception of religion in society by using the Qur'an and the Sunnah as sources, taking the Prophet Muhammad as an example, and employing various methods and techniques they have developed. In this study, the stages that the institution of preaching has gone through from the past to the present, the sources used in sermons, the types of preaching, and how effective these preaching activities conducted by preachers are in the formation of the perception of religion have been examined. In this context, it is aimed to determine how effective Tahir Büyükkörükçü, who has a serious audience on the listener's side with his sermons, the sources he uses in his sermons, the topics he addresses, and the methods he applies, is in the formation of the perception of religion, and is referred to as 'sultan'ül vaizîn'. As a result of our research, it has been understood that the sources used by preachers, their personal characteristics, the discourses in their sermons, the ideologies they advocate, and the style they use in their sermons are extremely effective in the formation of the perception of religion. It has been observed that Tahir Büyükkörükçü's positive attitudes, such as enriching his scientific knowledge with mystical elements, incorporating elements like poetry, couplets, and anecdotes belonging to poets, thinkers, writers, and mystics in his sermons, choosing content suitable for the levels of his audience, and relating religious practices to social responsibilities, have created a positive perception of religion both in his environment and among those who listen to him