Hafif kafa travması geçiren pediatrik hastalarda travmatik beyin yaralanması ile serum uch-l1 ve gfap düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between traumatic brain injury and serum uch-l1 and gfap levels in pediatric patients with mild head trauma
- Tez No: 999552
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT, DR. TARIK AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Hafif kafa travması nedeniyle başvuran pediatrik hastalarda bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) sıklıkla kullanılmakta olup, bu durum gereksiz radyasyon maruziyetine yol açabilmektedir. Travmatik beyin hasarının (TBH) erken ve güvenilir şekilde saptanabilmesi için klinik değerlendirmeye ek bir biyolojik belirtece ihtiyaç duyulmaktadır. Nöronal hasarı gösteren ubikuitin C-terminal hidrolaz L1 (UCH-L1) ve astrosit hasarını yansıtan glial fibriler asidik protein (GFAP), kafa travmasının biyokimyasal etkilerini kısa sürede ortaya koyabilen iki önemli biyobelirteçtir. Bu çalışmanın amacı, a) serum UCH-L1 ve GFAP düzeylerinin hafif kafa travmalı pediatrik hastalarda TBH varlığını öngörmedeki tanısal değerini belirlemek, b) Bu hastalarda ilk başvuruda ölçülen serum UCH-L1 ve GFAP seviyelerinin gereksiz BBT'lerin kullanımını azaltmak için intrakraniyal hasarın değerlendirilmesinde prediktif rolününün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Prospektif, gözlemsel tek merkezli olarak yapılan bu çalışmaya izole hafif kafa travması (Glasgow Koma Skoru [GKS]: 14-15) sonrası ilk 12 saatte başvuran ve Pediatric Emergency Care Applied Research Network (PECARN) kurallarına göre kontrastsız BBT çekim kararı verilen 18 yaş altı 62 pediatrik hasta ile benzer yaş ve cinsiyette 28 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastalardan ve sağlıklı bireylerden alınan periferik kan numunelerinden serum UCH-L1 ve GFAP düzeyleri Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELİSA) yönetimi ile ölçüldü. Ayrıca, BBT bulgularına göre hastalar TBH'ı olan ve TBH'ı olmayan şeklinde iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında serum UCH-L1 ve GFAP düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hafif kafa travmalı pediatrik hastalarda ortalama serum UCH-L1 düzeyi anlamlı artmış idi (0,90 ± 0,40 vs. 7,40±5,60, p<0,001). Benzer şekilde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda ortalama serum GFAP düzeyi anlamlı artmış olarak saptandı (1,00 ± 0,20 vs. 2,60 ± 1,20, p<0.001). TBH'ı olmayan hastalarla karşılaştırıldığında TBH'ı olan hastalarda ortalama serum GFAP ve UCH-L1 düzeyleri anlamlı olarak artmış saptandı (her iki karşılaştırma için, p<0,001). Bununla birlikte, TBH'ı göstermede serum UCH-L1 için en uygun cut-off x değeri 6,275 ng/dL olarak saptandı (AUC 0,888 [0,809-0,967]; %75,8 duyarlılık, %86,2 özgüllük). Ayrıca TBH'nı göstermede serum GFAP için en uygun cut-off değeri 2,296 ng/dL olarak belirlendi (Eğri altında kalan alan [AUC] 0,824 [0,715-0,933]; %81,8 duyarlılık, %79,3 özgüllük). Sonuç Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hafif kafa travmalı pediatrik hastalarda periferik kanda ölçülebilen beyin hasarı biyobelirteçlerinden UCH-L1 ve GFAP düzeyleri önemli ölçüde yükselmiştir. PECARN klinik karar verme kuralları ile birlikte serum GFAP ve UCH-L1 düzeyleri bu hastalarda kontrastsız BBT çekim kararı verme sürecinde yüksek bir tanısal etkinliğe sahip olup beyin hasarını öngörmede yararlı bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective Computed brain tomography (CBT) is frequently used in pediatric patients presenting with mild head trauma, which may lead to unnecessary radiation exposure. There is a need for an additional biological marker to complement clinical evaluation for the early and reliable detection of traumatic brain injury (TBI). Ubiquitin C-terminal hydrolase L1 (UCH-L1), which indicates neuronal injury, and glial fibrillary acidic protein (GFAP), which reflects astrocytic injury, are two important biomarkers that can rapidly reveal the biochemical effects of head trauma. The aim of this study was to: a) determine the diagnostic value of serum UCH-L1 and GFAP levels in predicting the presence of TBI in pediatric patients with mild head trauma, and b) investigate the predictive role of serum UCH-L1 and GFAP levels measured at initial presentation in evaluating intracranial injury in order to reduce the use of unnecessary CBT in these patients. Materials and Methods This prospective, observational, single-center study included 62 pediatric patients under 18 years of age who presented within the first 12 hours after isolated mild head trauma (Glasgow Coma Scale [GCS] 14–15) and for whom non-contrast CBT was decided according to the Pediatric Emergency Care Applied Research Network (PECARN) rules, as well as 28 healthy controls of similar age and sex. Serum UCH-L1 and GFAP levels were measured from peripheral blood samples obtained from patients and healthy individuals using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. In addition, patients were divided into two groups based on CBT findings: those with TBI and those without TBI. Serum UCH- L1 and GFAP levels were compared between the groups. Results Compared with the control group, the mean serum UCH-L1 level was significantly increased in pediatric patients with mild head trauma (0.90 ± 0.40 vs. 7.40 ± 5.60, p<0.001). Similarly, the mean serum GFAP level was significantly higher in the patient group compared with the control group (1.00 ± 0.20 vs. 2.60 ± 1.20, p<0.001). When compared with patients without TBI, those with TBI had significantly higher mean serum GFAP and UCH-L1 levels (p<0.001 for both comparisons). The optimal cut-off value for serum UCH-L1 in detecting TBI was determined as 6.275 ng/dL (AUC 0.888 [0,809-0,967]; 75.8% sensitivity, 86.2% specificity). In addition, the optimal cut-off value for serum GFAP in detecting TBI xii was determined as 2.296 ng/dL (area under the curve [AUC] 0.824 [0,714-0,934]; 81.8% sensitivity, 79.3% specificity). Conclusion Compared with the control group, levels of the brain injury biomarkers UCH-L1 and GFAP measurable in peripheral blood were significantly elevated in pediatric patients with mild head trauma. Together with the PECARN clinical decision rules, serum GFAP and UCH-L1 levels have high diagnostic efficacy in the decision-making process for non-contrast CBT in these patients and may be used as useful biomarkers for predicting brain injury.