Kabin ekibi çalışanlarının bireysel çalışma performansı ile algılanan esenlik arasındaki etkileşimin analizi
Analysis of the interaction between individual work performance and perceived well-being of cabin crew members
  1. Tez No: 999551
  2. Yazar: VİLDAN CİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÜLNİHAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, havacılık sektöründe görev yapan kabin ekibi çalışanlarının algılanan esenlik düzeyleri ile bireysel çalışma performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul' da bulunan 3 havayolu ve havacılık sektöründe aktif olarak görev yapan kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan toplam 370 kişiden oluşan kabin memurları, kabin amirleri ve kabin içinde görev yapan uçan şefler oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, bireysel çalışma performansı ile algılanan esenlik arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle algılanan esenlik alt boyutu olan pozitif psikolojik esenlik ile yeterlilik ve anlam boyutlarının bireysel çalışma performansı alt boyutu olan görev performansı ve bağlamsal performansla pozitif, verimsiz çalışma davranışıyla ise negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Algılanan esenlik alt boyutu olan bedensel esenlik boyutunun da bireysel çalışma performansı boyutlarıyla ilişkili olduğu, ancak diğer iki boyuta kıyasla daha sınırlı bir etki düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde, görev türü ve mesleki deneyim süresine göre esenlik ve performans boyutlarında anlamlı farklılaşmalar gözlenirken, cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinde farklılıkların daha sınırlı düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, örgütsel rol ve kıdem gibi işle doğrudan ilişkili demografik özelliklerin çalışanların esenlik algısı ve performans düzeyi üzerinde daha belirleyici olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between perceived well-being levels and individual work performance among cabin crew employees working in the aviation sector. The research was conducted using a correlational survey model, a quantitative research method. The sample consisted of 370 cabin crew members, cabin supervisors, and flight attendants actively working in the aviation sector across three airlines in Istanbul, selected using a convenience sampling method. The research findings indicate positive and significant relationships between individual work performance and perceived well-being. Specifically, the perceived well-being sub-dimension of positive psychological well-being, along with the competence and meaning dimensions, were found to be positively correlated with the individual work performance sub-dimensions of task performance and contextual performance, while negatively correlated with inefficient work behavior. The perceived well-being sub-dimension of physical well-being was also found to be related to the individual work performance dimensions, but with a more limited impact compared to the other two dimensions. Analyses conducted in terms of demographic variables revealed significant differences in well-being and performance dimensions according to job type and length of professional experience, while differences in gender and marital status variables remained at a more limited level. These findings indicate that demographic characteristics directly related to work, such as organizational role and seniority, may be more decisive in employees' perception of well-being and performance levels.