Kopenhag Okulu çerçevesinde yeni güvenlik algısının“asker millet”psikolojisine etkisi: Türkiye örneği
The impact of the new security perception on the“soldier-nation”psychology within the framework of the Copenhagen School: The case of Türkiye
  1. Tez No: 999578
  2. Yazar: HÜSEYİN HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜLKE KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarihsel ve kültürel olarak güçlü biçimde yerleşmiş“asker millet”kimliğini, Soğuk Savaş sonrası dönemde değişen güvenlik anlayışları ve kriz yönetimi kapasiteleri çerçevesinde incelemektedir. Soğuk Savaş yıllarında güvenlik kavramı büyük ölçüde askeri tehdit algısına dayalı olarak ele alınırken, 1990'lardan itibaren yaşanan küresel dönüşümler, güvenliğin kapsamını köklü biçimde genişletmiştir. Artık güvenlik, yalnızca askeri boyutla sınırlı olmayan; toplumsal, ekonomik, çevresel ve siyasi sektörleri kapsayan çok katmanlı bir yapı haline gelmiştir. Günümüzde bu sektörler, küresel salgınlar, ekonomik kırılganlıklar, iklim değişikliği, enerji güvenliği ve toplumsal istikrarsızlık gibi tehditler karşısında askeri güvenlik kadar öneme sahiptir ve bu nedenle NATO başta olmak üzere birçok güvenlik yapılanması bu süreçte dönüşüm gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda,“asker millet”anlayışı; örgütlenme yeteneği, kolektif refleks geliştirme ve kurumsal dayanıklılık üretme kapasitesi barındıran bir toplumsal psikoloji formu olarak ele alınmaktadır. Çalışma, bu kimliğin tüm güvenlik sektörlerinde ve kriz anlarında ortaya çıkan hızlı reaksiyon, kaynak mobilizasyonu ve dayanıklılık üretimi üzerindeki etkilerini politik psikoloji perspektifiyle analiz etmektedir. Ayrıca güvenlik algısının şekillenmesinde toplumsal aidiyet, grup kimliği, kayıptan kaçınma, sahiplik etkisi ve kolektif öz-yeterlik gibi psikolojik kuramların rolü de incelenmektedir. Araştırma, güvenlik kapsamındaki tüm alanlarda asker millet anlayışının yapıcı potansiyelini ortaya çıkararak, çok boyutlu güvenlik yaklaşımının kültürel temellerine dair yeni bir kavramsal çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Böylece, hem politik psikoloji literatürüne hem de güvenlik politikaları alanına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the historically and culturally entrenched“soldier-nation”identity in Türkiye within the context of post Cold War shifts in security paradigms and crisis management capacities. While the Cold War era largely framed security through military threats, global transformations since the 1990s have broadened its scope to include societal, economic, environmental, and political sectors. Today, these dimensions are as critical as military security especially in the face of global pandemics, economic fragility, climate change, energy insecurity, and social instability leading to institutional transformations in frameworks such as NATO. The“soldier-nation”identity is thus conceptualized as a form of social psychology encompassing organizational capacity, collective reflexes, and institutional resilience. From a political psychology perspective, the study examines its influence on security sectors, particularly in rapid response, resource mobilization, and resilience generation during crises. It also considers the role of psychological theories such as social belonging, group identity, loss aversion, the endowment effect, and collective efficacy in shaping security perceptions. The research aims to demonstrate the constructive potential of the soldier-nation identity across all domains of security, offering a conceptual framework for understanding the cultural foundations of multidimensional security and contributing to both political psychology literature and security policy development.