Health security and securitization of COVID-19 in the case of Turkey
Sağlık güvenliği ve Türkiye'de COVID-19'un güvenlikleştirilmesi
- Tez No: 706479
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Belkide son 100 yıldır İspanyol Gribinden bu yana Covid-19 salgını, insan türünün gezegendeki varlığına yönelik en büyük tehditlerden biridir. Tüm insanlığın sağlığını tehdit ederek, ölüme sebep olması; ancak bununla da kalmayarak, bir toplumu, ekonomik ve siyasal düzeni, en nihayetinde de devletin varlığını tehdit eden bir nitelik kazanmıştır. Bu sebepten dolayı Covid-19 siyasal bir sorundur ve siyasal bir çözüm bulunması gerekmektedir. Türkiye'de Covid-19'un siyasi alanda ele alınışı Kopenhag Okulu tarafından ortaya atılan güvenlikleştirme teorisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Tezin temel varsayımları teoriye getirilen eleştiriler çerçevesinde 3 aşamalı: pratikler, söylemler ve halkın kabülü şeklinde analiz edilmiştir. Türkiye'nin Covid-19'a tepkisi ulusal bir krize geleneksel olmayan güvenlik temelli çerçeveleme şeklinde olmuştur. Ülkenin bu ölçekte ilk defa karşı karşıya kaldığı bir sağlık sorununu hükümet, yönergeler ve politika uygulamaları ile güvenlikleştirmiştir. Söylemler nationalist, korku, savaş ve askerî harekât metaforları, şeklinde çerçevelenmiştir. Sağlık Bakanı olayların odağına sorumlu lider olarak yerleştirildi. Cumhurbaşkanı'nın sözlü mesajları bir topluluk duygusu ve ortak eylem üzerine odaklandı. Tek başına Güvenlikleştirici aktörün tehdit oluşturmaya yönelik söz edimleri yeterli olmadığı için öznelerarası bir yaklaşım ile ele alınmıştır. Bu bağlamda halkın kilit rol aldığı Covid-19'un güvenlikleştirilmesinde yeni bir yaklaşım ortaya koymuştur. Bu tez hem güvenlikleştirici aktörün hem de alımlayıcı kitlenin bakış açılarını analiz etti. Bu, tehdit algısı ve acil durum önlemleri konusunda birbiriyle çelişen görüşlerin ortaya çıkarılmasını mümkün kıldı. Tez, bu özel güvenlikleştirme bağlamında halka verilen özel rolü vurgulayarak izleyici üzerindeki teorik tartışmaya katkıda bulunmuştur. Alımlayıcı kitlenin kabulünün incelikli analizi, tehdit algısına ilişkin genel bir yankıya rağmen, önlemlere ve izleyicinin süreçteki katılımcı rolüne ilişkin önemi ortaya çıkardığını gösterdi. Türkiye'de Covid-19'un“başarıyla güvenlikleştirilmiş”olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini sorguluyor. Çalışma göstermiştir ki başarılı bir güvenlikleştirme için halkın rolü önem taşımaktadır. Güvenlikleştirme teorisinden yola çıkarak bu çalışma öznelerarası bir süreci tarihsel bir perspektifte incelemiştir. Covid-19'un güvenlikleştirmesinin Türkiye'de halk tarafından ne ölçüde kabul edildiğini sorgulamıştır. Bildiğimiz kadarıyla, güvenlikleştirme teorisi kapsamında Türkiye'de halkın hükümet algısını inceleyen ilk çalışmalardan biridir. Burada elde edilen bulgular, özellikle hükümet yönergeleri ve politikalarının benimsenmesi üzerindeki kamu algısının etkisi göz önüne alındığında, gelecekteki kararlara rehberlik etmek için faydalı olabilir. Ayrıca, ülkede ilk kez, küresel bir pandemi sırasında hükümetin tepkilerine ilişkin kamuoyu algısı hakkında bilgi edindik.
Özet (Çeviri)
Since Spanish Flu, the Covid-19 pandemic has been one of the greatest threats to the existence of humans on the planet. It threatens human health, economic and political order, and ultimately the state's existence. For this reason, Covid-19 is a political problem and needs a political solution. The political resolution of Covid-19 in Turkey analyzed within the framework of the securitization theory of Copenhagen School. The basic assumptions of the study analyzed in three stages: practices, discourses, and audience consent within the framework of the criticisms brought to the theory. Turkey's response to Covid-19 has been in the form of unconventional security-based framing to a national crisis. The government has securitized a health problem that the country has faced for the first time with regulations and policy implementations. The discourses are framed as metaphors: nationalists, fear, war, and military action. The Minister of Health placed at the center of events as the prominent leader. The President's verbal messages focused on a sense of community and joint action. Since it is not sufficient to analyze a threat speech acts of the securitizing actor alone, it has been discussed with an intersubjective approach. In this context, it has introduced new way to the securitization of Covid-19, in which the public plays a key role. This thesis analyzed the perspectives of both the securitizing actor and the audience. The thesis has contributed to the theoretical discussion on the audience by emphasizing the special role given to the public in this particular securitization context. A nuanced analysis of audience acceptance showed that despite a general resonance with threat perception, it highlighted the importance of safeguards and the audience's participatory role in the process. This study questioned whether Covid-19 could be considered as“successfully securitized”in Turkey. The study showed that the role of the audience is essential for successful securitization. This study examines an intersubjective process from a historical perspective. It questioned the extent to which the public accepted the securitization of Covid-19 in Turkey. As far as we know, it is one of the first studies to examine the public perception of government response in Turkey within the scope of securitization theory. The findings here may help guide future decisions, especially given the impact of public perception on adopting government guidelines and policies.