Çocuğu ilkokula başlayan babaların çocuklarıyla yaptıkları okula uyum süreci odaklı duygu konuşmaları
Fathers whose children are starting elementary school: Emotion-focused conversations with their children about the school adjustment process
  1. Tez No: 999580
  2. Yazar: NERİMAN KABLAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE PARLAK RAKAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, çocuğu ilkokula başlayan babaların çocuklarıyla, okula uyum sürecinde gerçekleştirdikleri duygu odaklı konuşmaları incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını, Bartın İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ilkokulun 1. sınıf velileri arasından gönüllü olarak katılım sağlayan on baba oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, nitel veri analizi yaklaşımıyla çözümlenmiş ve içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda, babaların çocuklarıyla kurdukları duygusal iletişimin içeriği ve niteliği derinlemesine incelenmiştir. Analiz sonucunda veriler dört ana tema altında yapılandırılmıştır: okula uyum, duygusal deneyim, sağlanan destek ve çocukta gözlenen değişim. Bulgular, babaların okula uyum sürecinde çocuklarının duygularını anlama, yönlendirme ve destekleme biçimlerinde farklılıklar olduğunu, daha çok olumsuz duyguları konuşma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Sonuç olarak, babaların çocuklarıyla okula uyum sürecinde yaptıkları duygu konuşmaları, çocukların duygusal güven ve aidiyet gelişimini destekleyen önemli bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Bu iletişim, çocukların kendilerini anlaşılmış hissetmelerine ve okul ortamına daha kolay adapte olmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis study is to examine the emotion-focused conversations that fathers of children starting elementary school engage in during their children's school adjustment process. The research was conducted using case study design, one of the qualitative research methods. The participants of the study consisted of ten fathers who volunteered from among the parents of first-grade students at an elementary school affiliated with the Bartın Provincial Directorate of National Education. A semi-structured interview form was used to collect data. The data obtained were analyzed using a qualitative data analysis approach and content analysis method. In this context, the content and quality of the emotional communication established by fathers with their children were examined in depth. As a result of the analysis, the data were structured under four main themes: school adjustment, emotional experience, support provided, and changes observed in the child. The findings show that fathers differ in the ways they understand, guide, and support their children's emotions during the school adjustment process, and that they tend to talk more about negative emotions. In conclusion, the emotion-focused conversations that fathers have with their children during the school adjustment process have emerged as an important factor supporting the development of children's emotional security and sense of belonging. This communication contributes to children feeling understood and adapting more easily to the school environment.