Primer osteoporoz tanılı hastalarda sarkopeni ile FRAX skoru ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between Sarcopenia and FRAX score in patients diagnosed with primary osteoporosis
  1. Tez No: 999581
  2. Yazar: AYŞE GÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, primer osteoporoz tanılı kadın hastalarda sarkopeni ve dinapeni varlığı ile Kırık Risk Değerlendirme Aracı (FRAX) skoru ilişkisini değerlendirmektir. Vaka kontrollü kesitsel çalışmaya 45-75 yaş arası primer osteoporoz tanısı olan kadın hastalar dahil edildi. Uluslararası Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Sarkopeni Grubu (IsarcoPRM) tanı algoritması kullanılarak sarkopeni, dinapeni ve kontrol grubu oluşturuldu. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi, kas fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla el kavrama kuvveti, sandalyede otur kalk testi, 6 metre yürüme testi, sandalyeden kalkabilme becerisi değerlendirildi. Vücut kitle indeksine göre ayarlanmış ultrasonografik ön uyluk kas kalınlığı (STAR) ölçüldü. Majör osteoporotik ve kalça kırığı riskine yönelik FRAX skorları Türkiye'ye uyarlanmış FRAX aracı kullanılarak hesaplandı ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) parametreleri mevcut çift enerjili X-ray absorbsiyometri (DEXA) verileri ile elde edildi. FRAX majör ve kalça kırığı riskleri sarkopeni ve dinapeni gruplarında anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla p=0,005 ve p=0,003). Sarkopeni ve dinapeni grubunda el kavrama gücü daha düşüktü (p=0,001) ve yürüme hızı daha yavaştı (p=0,004). Sarkopeni grubunda sandalyede otur kalk testinin süresi diğer gruplara göre daha uzundu (p<0,001) ve STAR değeri en düşüktü (p<0,001). KMY değerleri dinapeni grubunda daha düşük femur boyun T skoru dışında, gruplar arasında büyük ölçüde benzerdi (p<0,010). Receiver operating curve (ROC) analizi, FRAX eşik değerlerinin (majör kırık ≥ 6.8, kalça kırığı ≥2.0) sarkopeni ve dinapeniyi kontrol grubundan daha iyi bir duyarlılık ve özgüllükle ayırt ettiğini gösterdi. Sonuç olarak, primer osteoporozlu kadınlarda sarkopeni ve dinapeni gruplarında FRAX'a göre majör ve kalça kırığı riskleri daha yüksek; kas fonksiyonu özellikle sarkopeni grubunda belirgin şekilde bozuk bulunmuştur. FRAX skorunun osteoporoz tanılı hastalarda kırık riskini belirlemede kullanılmasının yanı sıra sarkopeninin belirlenmesine de katkı sağlayabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the association between the presence of sarcopenia and dynapenia and the Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) score in women diagnosed with primary osteoporosis. This case-control, cross-sectional study included women aged 45–75 years with a diagnosis of primary osteoporosis. Using the International Society of Physical and Rehabilitation Medicine Sarcopenia Group (ISarcoPRM) diagnostic algorithm, sarcopenia, dynapenia, and control groups were formed. Demographic characteristics were recorded, and muscle function was assessed using handgrip strength, the chair stand test, the 6-meter walking test, and the ability to rise from a chair. Ultrasonographic anterior thigh muscle thickness adjusted for body mass index (STAR) was measured. FRAX scores for major osteoporotic and hip fractures were calculated using the FRAX tool adapted for Turkey, and bone mineral density (BMD) parameters were obtained from available dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA) scans. FRAX major osteoporotic and hip fracture risks were significantly higher in the sarcopenia and dynapenia groups (p=0.005 and p = 0.003, respectively), both groups had lower handgrip strength (p = 0.001) and slower gait speed (p = 0.004). In the sarcopenia group, the chair stand test duration was longer compared to the other groups (p<0.001), and the STAR value was the lowest (p<0.001). Except for a lower femoral neck T-score in the dynapenia group, BMD values were largely similar across groups (p<0.010). Receiver operating characteristic (ROC) analysis showed that the FRAX threshold values (major fracture≥6.8, hip fracture≥2.0) distinguished sarcopenia and dynapenia from the control group with better sensitivity and specificity. In conclusion, women with primary osteoporosis who had sarcopenia or dynapenia exhibited higher FRAX-predicted major osteoporotic and hip fracture risks, and muscle function was markedly impaired, particularly in the sarcopenia group. These findings suggest that FRAX may contribute not only to fracture risk estimation in osteoporotic patients but also to the identification of sarcopenia.